Spájanie materiálov a lepenie

Konštruktéri a technici riešia každý deň náročné úlohy, ktoré ich nútia vylepšovať návrhy a výrobné procesy. Pásky a lepidlá 3M umožňujú použiť širšiu škálu materiálov, čo má priaznivý vplyv na estetiku, hmotnosť a celkovú kvalitu finálneho produktu. Tieto lepidlá a pásky umožňujú zákazníkom kreatívne a efektívne vyrábať produkty. Lepidlá a pásky 3M možno použiť na širokú škálu aplikácií a podkladov. Radi vám pomôžeme nájsť to najlepšie riešenie pre váš montážny proces.


Ruky v rukaviciach manipulujú s dvomi kovovými dielmi natretými tekutým lepidlom, ktoré sa majú zlepiť.
Preskúmajte nové spôsoby spájania materiálov
SPÝTAJTE SA ODBORNÍKA

Lepidlá a pásky na priemyselnú montáž

Existuje síce viac spôsobov, ako navrhovať a vyrábať produkty, avšak lepidlá a pásky 3M ponúkajú jedinečné výhody v porovnaní so zváraním a mechanickým spájaním.

 • Porovnanie nitovania s lepením plechov

  Tradičné spojovacie prvky v porovnaní s lepením

  Zváranie je štandardný priemyselný postup pri ťažkej montáži. Vyžaduje však odbornosť a často ho nemožno použiť pri spájaní odlišných povrchov (napr. hliníka a ocele). Skrutky umožňujú presné nastavenie uťahovacieho momentu a sú rozoberateľné a vymeniteľné. Vyžadujú však vyvŕtanie otvorov v povrchu. Skrutky sa používajú bežne. Nemusia však vydržať veľké napätie a môžu podliehať korózii. Ďalšou populárnou možnosťou sú nity. Na ich aplikáciu je však potrebný prístup z obidvoch strán a najlepšie sa uplatňujú v prípade povrchov z podobného materiálu. Výhodou spájkovania je elektrická vodivosť, inak však tento typ spojenia nie je mechanicky odolný.

  Na druhej strane lepidlá a pásky môžu ako alternatíva tradičných metód ponúknuť množstvo výhod. Napríklad tekuté lepidlá dokážu zatiecť do spoja, prispôsobiť sa jeho tvaru a vyplniť medzery. Bežne vytvárajú pevné spoje. Pásky zaisťujú konzistentnú hrúbku a veľkosť spoja. Prinášajú okamžitú manipulačnú pevnosť a umožňujú jednoduchú montáž. Obidva produkty sa dodávajú v rôznych formách, čo zvyšuje flexibilitu návrhu a výroby. Okrem rôznych formátov sa pásky a lepidlá dodávajú aj s rôznou pevnosťou, aby sa čo najlepšie uplatnili na širokej škále podkladov a vyhoveli najrôznejším konštrukčným požiadavkám.

  Priemyselné lepidlá ponúkajú oproti iným priemyselným spôsobom spájania kľúčové výhody:

  • Eliminujú potrebu vŕtania otvorov, čím znižujú pracovné náklady a koncentráciu namáhania
  • Umožňujú použiť tenšie a ľahké materiály, čím znižujú hmotnosť a energetickú náročnosť koncového produktu
  • Rovnomerne rozkladajú namáhanie po celej dĺžke spoja a optimalizujú tak celkovú funkčnosť
  • Umožňujú spájať rôznorodé materiály a vytvárať tak nové konštrukčné riešenia, ktoré sú navyše chránené proti korózii
  • Umožňujú vykonať utesnenie súčasne s lepením, čím sa eliminujú niektoré kroky montážneho procesu
  • Znižujú vibrácie koncového produktu a zvyšujú tak spokojnosť zákazníkov

Čo vziať do úvahy pri použití lepidiel a lepiacich pások

Aby vznikol pevný spoj, musí lepidlo zatiecť do povrchu obidvoch podkladov. Preto je nevyhnutné zohľadniť pri výbere lepidla povrchovú energiu a čistotu podkladov. Okrem toho musí mať lepidlo dostatočnú súdržnosť, aby vyhovovalo potrebám aplikácie. Pri výbere podkladov pre svoju konštrukciu môžete v spolupráci so spoločnosťou 3M vybrať aj to najvhodnejšie lepidlo pre danú aplikáciu.

 • Animácia ilustrujúca vplyv povrchovej energie na zmáčavosť. Kvapka vody prichádza do styku s povrchom a rozteká sa po ňom.

  Povrchová energia, zmáčavosť a priľnavosť

  Povrchová energia je fyzikálna vlastnosť povrchu materiálu, ktorá určuje, či lepidlo dokáže k povrchu dostatočne priľnúť. V prípade materiálu s vysokou povrchovou energiou sa tekutina roztečie po povrchu. Pri materiáli s nízkou povrchovou energiou sa bude kvapalina udržiavať na mieste a zhlukovať sa do kvapiek. Lepidlo musí podklad dobre zmáčať, aby vytvorilo spoj.

  Pri výbere toho najvhodnejšieho lepidla je dôležité poznať povrchovú energiu všetkých podkladov a úroveň zmáčavosti, ktorú budú mať pri aplikácii lepidla. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim priľnavosť k podkladu, je jeho čistota. Niektoré lepidlá vyžadujú vysoký stupeň čistoty podkladu, iné si poradia aj s menej čistým podkladom.

 • Animácia ťahania lepených povrchov od seba. Lepený spoj nevydrží a dvojica spojených podkladov sa oddelí.

  Miera súdržnosti

  Miera súdržnosti označuje vnútornú pevnosť lepidla, jeho schopnosť neroztrhnúť sa pri zaťažení. Čím väčšia je miera súdržnosti, tým pevnejšie lepidlo drží. Je dôležité zohľadniť, akým typom zaťaženia bude lepený spoj vystavený. K bežným typom namáhania patrí šmyk, štiepenie, odlúpnutie a ťah.

  Miera súdržnosti závisí od chemického zloženia lepidla. Pevnosť jednotlivých lepidiel sa veľmi líši. Na jednom konci rozsahu sú lepidlá citlivé na tlak a na druhej strane sú konštrukčné epoxidové a akrylátové lepidlá. Pri výbere lepidla s najvhodnejšej mierou súdržnosti pre danú úlohu je dobré poznať intenzitu a frekvenciu namáhania, ktorým bude aplikácia vystavená.


Typy povrchov

Vďaka komplexným znalostiam rôznych povrchov a širokej ponuke lepidiel a pások vám spoločnosť 3M pomôže nájsť to najlepšie konštrukčné riešenie.

 • Kov

  Kovy, najmä tie bežné, ako oceľ alebo hliník, sú pevné, odolné, ľahko obrábateľné, nákladovo efektívne a majú široké priemyselné využitie. Vyznačujú sa vysokou povrchovou energiu a pri vhodnej príprave povrchu sa zvyčajne ľahko spájajú. Mnoho výhod lepenia, ako je vypĺňanie medzier a zaizolovanie podkladov, sa prejaví najmä pri spájaní kovov.

 • K tým patria podklady ako sklo, keramika a betón, a aj prírodné materiály, ako drevo, textil, koža a kameň. Tieto materiály majú stredne vysokú povrchovú energiu a možno ich celkom ľahko spájať, každý z nich má však špecifické požiadavky na prípravu povrchu a čistotu. Spoločnosť 3M ponúka lepidlá špeciálne určené na lepenie každého z týchto materiálov.

 • Vo všeobecnosti ide o pevné, tvrdé plasty odolné voči vysokým teplotám, ktoré bývajú drahšie. Patria medzi ne polykarbonáty, ABS, polyuretánová pena, mnohé kompozitné materiály a väčšina farieb. Môžu prechádzať intenzívnym spracovaním a nie je príliš ťažké ich spojiť. Problémy však môžu pôsobiť niektoré špecifiká ich zloženia napríklad separačné činidlá.

 • Plasty s nízkou povrchovou energiou (LSE) charakterizuje odolnosť voči zmáčaniu, čo kladie väčšie nároky na starostlivý výber lepidla. Patrí medzi ne polypropylén, polyetylén, polystyrén a mnohé nátery s práškovou povrchovou úpravou. Spoločnosť 3M vyvinula lepidlá špeciálne určené na lepenie týchto materiálov.


Typy montáže

Pri výbere lepidla je veľmi často dôležité vziať do úvahy typ montáže. Každý zo šiestich ďalej uvedených typov montáže sa vyznačuje rôznymi konštrukčnými vlastnosťami, ktoré často určujú, aké lepidlo alebo pásku je najlepšie použiť.


Výrobné a konštrukčné faktory

Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako určiť optimálne lepidlo alebo pásku, je vziať do úvahy, ako sa bude váš produkt vyrábať a používať. Pôjde napríklad o manuálnu alebo automatizovanú výrobu? Aký priestor bude k dispozícii? Akým teplotám bude výrobok pri použití vystavený? Existujú určité priemyselné normy, ktoré musí váš výrobok spĺňať?

 • Technik v montážnom závode vytvára lepený spoj
  Proces lepenia

  Tu uvádzame niekoľko zásadných otázok, ktoré sa týkajú vášho výrobného procesu. Ako vyzerá váš súčasný výrobný a montážny proces? Potrebujete lepidlá alebo pásky, ktoré sa prispôsobia vášmu súčasnému procesu, alebo môžete tento proces/vybavenie zmeniť? Ako rýchlo sa bude zostava presúvať medzi jednotlivými krokmi výrobného procesu? Bude potrebné spoj premiestňovať? Aké sú platné právne požiadavky na ochranu životného prostredia, zdravia a bezpečnosti? Ktorýkoľvek z týchto faktorov môže ovplyvniť výber lepidla.

 • Výrobca rekreačných vozidiel predstavuje vozidlá na voľný čas vyrobené pomocou priemyselných lepidiel.
  Finálne použitie

  Záleží vám na funkčnosti koncového produktu. Ako a kde sa váš finálny produkt používa? Ide o finálny výrobok, alebo medziprodukt ktorý spracováva ďalší výrobca? Bude sa používať v náročných podmienkach a budú naň pôsobiť vysoké teploty, UV žiarenie, vibrácie, nárazy, vlhkosť alebo dážď? Vzťahuje sa naň určitá podrobná špecifikácia požiadaviek, napríklad vojenských, EN, FDA, UL, ASTM, konštrukčných, námorných alebo iných? To všetko je dôležité vziať do úvahy, skôr než sa definitívne rozhodnete.


Hlavné zdroje informácií o lepení materiálov

 • Zdroje informácií o lepení a montáži
 • Technická podpora
 • Nástroj na porovnanie lepenia
  Porovnanie produktov (už čoskoro)
 • Katalóg produktov na montážne riešenia
  (už čoskoro)

Spojte sa s nami

Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.