Vplyv drsnosti povrchu

Výhody obrúsenia sa nekončia pri jednoduchom odstránení kontaminácie. Drsný povrch na lepenie často zaistí silnejšie väzby, a to z niekoľkých dôvodov:
 

 • Drsnosť poskytuje rozšírenie povrchovej plochy, s ktorou môže lepidlo pri tvorbe väzby prichádzať do kontaktu
 • Drsný povrch poskytuje ďalšie mechanické prepojenie na rozhraní
 • Nepravidelnosti na povrchu môžu zmierniť šírenie trhlín, a tým umožniť silnejšie väzby odolnejšie voči únave

Drsnosť, najmä nadmerná drsnosť, však nemusí byť vždy výhodou. Aby mohlo lepidlo priľnúť k drsnému povrchu, je nutné, aby zatieklo do trhlín a štrbín vytvorených brúsením. To platí pre tekuté lepidlá aj lepiacej pásky. Aj pásky TEČÚ! Ak nie je lepidlo schopné tečenia, vzniká menší celkový kontakt medzi lepidlom a povrchom a uväznený vzduch môže zapríčiniť zníženú pevnosť alebo väzby nedostatočne chránené pred vplyvmi okolitého prostredia.

 • Veľmi tenké pásky môžu vyžadovať veľmi hladký povrch, aby došlo k vzniku efektívnej väzby.

  Tenké pásky

  Veľmi tenké pásky často vyžadujú veľmi hladké povrchy, aby vzniklo spojenie. Predstavte si, ako je hrubá páska schopná preklenúť medzeru o veľkosti 50,8 mikrónov bez vyplnenia a zachytiť tak vzduch.

 • Hrubé pásky sa dokážu účinne spojiť aj s relatívne drsným povrchom.

  Hrubé pásky

  Hrubé pásky sú schopné nalepiť sa na relatívne drsný povrch, najmä taký, ktorý je obrúsený netkanými brúsnymi kotúčmi, ako sú kotúče Scotch-Brite™ 7447.

 • Kvapaliny s vysokou viskozitou sú schopné preklenúť medzery väčšie než 0,64 cm (0,25 palca).

  Kvapaliny s vysokou viskozitou

  Aj keď nie sú kvapaliny s vysokou viskozitou schopné preniknúť do veľmi malých trhlín a štrbín, sú to produkty najviac vypĺňajúce medzery, schopné preklenúť medzery väčšie než 6,35 mm. To je dôležité pri lepení veľmi drsných materiálov, napr. neopracovaného laminátového kompozitného materiálu.

 • Kvapaliny s nízkou viskozitou môžu úplne zmáčať povrch, čo im umožňuje priľnúť k mnohým ťažko zlepiteľným materiálom.

  Kvapaliny s nízkou viskozitou

  Kvapaliny s nízkou viskozitou dokážu najlepšie zatekať do všetkých prasklín a trhlín na povrchu. Aj keď nie sú najlepšie na „vypĺňanie medzier“ podobne ako kvapaliny s vysokou viskozitou, ich schopnosť úplnej zmáčavosti povrchu im umožňuje priľnúť k niektorým veľmi ťažko zlepiteľným materiálom, ako je to v prípade lepenia gúm kyanakrylátmi.

Aj keď je dôležité vziať do úvahy drsnosť povrchu alebo medzeru medzi podkladmi, výber tekutého lepidla alebo lepiacej pásky by sa nikdy nemal riadiť iba týmito faktormi. Mnohé kritériá na výber lepidla zahŕňajú všetky atribúty vedy o priľnavosti: vedu o povrchových vlastnostiach, chemické vlastnosti lepidiel aj geometriu lepeného spoja.

Vzdelávacie články týkajúce sa lepiacich pások, tekutých lepidiel a drsnosti povrchu


Spojte sa s nami
Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.