Molekuly na povrchu sa k sebe tak silno priťahujú, že sa budú rovnako dobre priťahovať aj k molekulám kvapalín. V dôsledku toho budú tieto materiály relatívne ľahko zmáčateľné a následne zlepiteľné. Materiály s vysokou povrchovou energiou majú povrchovú energiu v rádoch stoviek alebo tisícok dynov na cm a zahŕňajú mnoho druhov kovu a skla.
Všetko je relatívne. Niekde medzi dokonale zmáčateľnými filmami a dokonale sférickými kvapôčkami sa definuje stredná povrchová energia. Ide o materiály s hodnotou bežne medzi 36 dynmi na cm a 300 dynmi na cm. Povrchovú energiu v tomto rozsahu má mnoho umelých hmôt, rovnako ako prírodné materiály, napr. drevo, kameň alebo betón.
Molekuly na povrchu materiálov s nízkou povrchovou energiou sú so svojím stavom celkom spokojné. Pôsobí na ne veľmi malá príťažlivosť k ľubovoľnej molekule, najmä k molekulám lepidla. Materiály s povrchovou energiou pod úrovňou 36 dynov na cm sa považujú za materiály s nízkou povrchovou energiou, ktoré sa veľmi ťažko lepia. Patria sem polyolefínové plasty, ako napríklad polypropylén a polyetylén, ako aj nelepivé povrchy, ako polytetrafluór etylén (PTFE).
Pripomeňte si na jednotlivé kategórie lepenia materiálov a rozsah povrchových energií pre každú z nich (na obrázku vpravo). Zoznámime sa s povrchovými energiami bežných typov materiálov v každej z týchto kategórií.
Plasty LSE sú obvykle mäkké, s nízkou hustotou a nízkou teplotou topenia. Tieto materiály s nízkou povrchovou energiou priliehajú k sebe a odpudzujú kvapaliny, čo sťažuje ich lepenie. Spoločnosť 3M navrhla lepidlá a lepiace pásky, ktoré fungujú. V tejto oblasti je však oveľa menej možností výberu.
Technické plasty sú veľmi bežné v priemyselnej výrobe: sú lacné, pevné a odolné, napriek tomu sú ľahké a ľahko sa formujú do zložitých tvarov pre konkrétne potreby. Technické plasty majú vyššiu povrchovú energiu než plasty LSE, preto sa ľahšie zmáčajú a spájajú lepidlami a lepiacimi páskami.
Toto je široká a rozmanitá skupina: v podstate zahŕňa veľa materiálov, ktoré majú vyššiu povrchovú energiu než plasty, ale nižšiu povrchovú energiu než kovy. Do tejto kategórie patria aj staré technológie, ako je sklo, keramika a betón, ako aj prírodné materiály, napr. drevo, koža alebo tkaniny. Tradičné materiály možno relatívne ľahko lepiť, každý má však svoje vlastné kritériá.
Kovy sú pevné a dobre plnia svoj účel v širokom rozsahu teplôt a prostredí. Majú veľmi vysokú povrchovú energiu a sú pripravené na kontakt s tekutinami, preto sú veľmi ľahko zmáčateľné. Väčšinu kovov možno zlepiť väčšinou lepidiel a lepiacich pások, preto pri každom lepení kovu, máte širokú škálu možností lepenia.
Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.
Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.