Pracovník striekajúci lepidlo aplikátorom

Pevnosť spojenia dvoch plôch

Produktové riešenia 3M na lamináciu veľkých plôch odolávajú zaťaženiu šmykom a namáhaniu spôsobujúcemu odlúpnutie

Opýtajte sa odborníka zo spoločnosti 3M

Montáže s laminovaním veľkých plôch

 • Laminácia veľkých plôch zahŕňa dva povrchy podobnej veľkosti, buď tuhé alebo pružné, zlepené k sebe tak, že väčšina jedného povrchu je v kontakte s druhým. Tieto montáže sú bežné v oblastiach dopravy, prístrojovej techniky, nábytku a v stavebníctve. Často vyžadujú pripevnenie celého povrchu, pružné spojenie, rýchle lepenie bez upnutia alebo len s ľahkým upnutím a možnosť úpravy polohy jednotlivých dielov. Najúčinnejší spôsob zostavenia laminácie veľkých povrchov je pomocou lepidiel alebo pások.

  Montáže laminovaním veľkých plôch zvyčajne vyžadujú:​
   

  • Pevnosť voči odlupovaniu a pevnosť v šmyku​
  • Odolnosť voči teplotám a rozpúšťadlám​
  • Preferovanú estetiku a priehľadnosť​
  • Rýchlosť a praktickosť aplikácie​
  • Rýchly nárast pevnosti​

Pevnosť pri odlupovaní a namáhanie štiepením pri montáži s lamináciou veľkých plôch​

 • Namáhanie spôsobujúce odlúpnutie a namáhanie štiepením pri lepenom spoji

  Porušenie laminácie veľkých plôch je bežným úkazom. Každý si dokáže predstaviť stôl, z ktorého sa odlupuje páska na hrane alebo lepený kobercový dielec s voľným rohom. Príčina takéhoto oddeľovania vrstiev je relatívne jasná: odlupovanie. Ak dochádza k namáhaniu šmykom a ťahom, často sú tieto sily vďaka veľkej lepenej ploche, na ktorej sa zaťaženie rozloží, zanedbateľné. Laminácia tých najväčších plôch zahŕňa pripevnenie pružného povrchu k tuhým povrchom, čo spôsobuje odlupovanie. Pri niektorých lamináciách veľkých plôch sa však k sebe zlepujú dva pevné materiály, napr. konštrukcia z vrstvených panelov, kde dochádza k namáhaniu štiepením.

Kategórie výrobkov a posúdenie vhodnosti na lamináciu veľkých plôch

Produkty 3M na lamináciu veľkých plôch rýchlo zlepia celé plochy bez potreby upnutia alebo len s ľahkým upnutím, no umožňujú úpravu polohy dielov po zaschnutí. Hotové výrobky zostávajú pružné a plochy zlepené, aj pri ohýbaní

 • Akrylátové, epoxidové a polyuretánové konštrukčné lepidlá udržia pri prekrytí väčšiu pevnosť v šmyku než 6,8 MPa (1000 psi). Najlepšie sa hodia na aplikácie vyžadujúce vysokú zaťažiteľnosť.

 • Lepidlo citlivé na tlak na vložke. Možno nanášať na povrch vo vrstvách ručne alebo automaticky. Okamžité priľnutie bez neporiadku a odpadu, s veľmi tenkými lepenými spojmi.

 • Lepidlá na báze vody a rozpúšťadiel možno nastriekavať sprejom alebo nanášať štetcom či valčekom. Veľmi rýchle a jednoduché pokrytie veľkých plôch vrátane nepravidelných tvarov a povrchov s jemnou textúrou. Lepí ten najširší rad podkladov.

 • 100 % pevná termoplastická živica dosahujúca pevnosti zlepenia v priebehu niekoľkých sekúnd. Prípravky s dlhou dobou spracovateľnosti možno nanášať striekaním. Lepí nepravidelné tvary a povrchy s textúrou.


Faktory výkonnosti montáží lamináciou veľkých plôch

Pri aplikáciách lepením veľkých plôch sa bežne používajú všetky nižšie uvedené technológie 3M. Nasledujúci zoznam slúži na relatívne porovnanie výkonnosti produktov.

 • + = Dobré ++ = Lepšie +++ = Najlepšie

Spojte sa s nami

Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia. Kontaktujte nášho technického špecialistu spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia. Kontaktujte nášho technického špecialistu spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.