Zmena vlastností povrchov na dosiahnutie lepšej priľnavosti

Ak nie je priľnutie k materiálu kvôli jeho nízkej povrchovej energii jednoduché, je veľmi dôležité vybrať to správne lepidlo, ktoré tento materiál zlepí. Existujú rôzne spôsoby, ako zvýšiť povrchovú energiu materiálu, a zlepšiť tak schopnosť spojenia. Tu je niekoľko rôznych spôsobov úpravy povrchovej energie.

 • Základné nátery zlepšujú schopnosť kvapaliny vzájomne chemicky reagovať na povrchu podkladu
  Základný náter

  Schopnosť kvapaliny vzájomne chemicky reagovať na povrchu možno zlepšiť pomocou základných náterov alebo aktivátorov priľnavosti. Základné nátery fungujú pridaním jednoduchej vrstvy alebo tenkej povrchovej vrstvy funkčného materiálu. Základné nátery sú chemicky navrhnuté tak, že jeden koniec molekúl sa veľmi dobre viaže na materiály s nízkou povrchovou energiou, zatiaľ čo voľný koniec sa veľmi dobre viaže na lepidlá.

 • Zistite, ako možno úpravu plazmou využiť na modifikáciu povrchovej energie
  Úprava plazmou

  Pri úprave plazmou sa povrch materiálu vystaví pôsobeniu ionizovaného plynu, ktorý mení chemickú reaktivitu povrchových atómov. Existuje niekoľko rôznych druhov úpravy plazmou a mnoho rôznych spoločností sa špecializuje na poskytovanie služieb úpravy plazmou.

 • Zistite, ako možno úpravu plameňom využiť na modifikáciu povrchovej energie
  Úprava plameňom

  Pri úprave plameňom sa využíva chémia spaľovania „plameňa“, pričom dochádza k chemickej zmene povrchových atómov podkladu. Rovnako ako v prípade úpravy plazmou existuje viacero spoločností, ktoré sa špecializujú na úpravu plameňom v prípade rôznych materiálov.


Čistota povrchu

Hoci sme práve strávili veľa času porozumením zložitosti povrchovej energie materiálov, reálne dostanete materiál určený na lepenie s kontaminovaným povrchom. Táto kontaminácia môže zahŕňať prach, olej, mastnotu, odtlačky prstov alebo akékoľvek iné nečistoty, ktoré dokážu priľnúť na povrchu.

 • Dôsledkom kontaminácie môže byť:

  • Znížený kontakt medzi lepidlom a substrátom, ktorý bráni spojeniu
  • Nepriľnavé lepidlo, ktoré zabraňuje účinnému zmáčaniu
  • Znížená pevnosť spoja
 • Čistý povrch umožňuje maximálne zmáčanie a potenciálny kontakt s povrchom
  Efektívne zmáčanie

  Čistý povrch umožňuje maximálne zmáčanie a potenciálny kontakt s povrchom

 • Kontaminovaný povrch zabraňuje kontaktu povrchu a znižuje potenciál zmáčania
  Neefektívne zmáčanie

  Kontaminovaný povrch zabraňuje kontaktu povrchu a znižuje potenciál zmáčania

 • Veľmi často je potrebné pred lepením materiál dôkladne očistiť, aby sa zabezpečil správny kontakt lepidla. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:
   

  • Použite zmes 50/50 izopropylalkohol (IPA)/voda. To je vo všeobecnosti postačujúce na plasty, ktoré na ochranu svojej integrity nevyžadujú mastné povlaky.
  • Čistenie pomocou žieravejších rozpúšťadiel, vrátane acetónu alebo metyletylketónu (MEK). Mnoho kovov prichádza s olejovou povrchovou vrstvou, ktorá zabraňuje oxidácii (korózii), prípadne ide o dôsledok spracovania (napr. mazivá).
  • Odmasťujte priemyselným odmasťovacím prostriedkom, po ktorom nasleduje čistenie rozpúšťadlom. Toto je často vyhradené pre kovy, ktoré nie sú iba pokryté olejom zo spracovania, ale sú navyše veľmi znečistené.

Brúsenie – keď čistenie nestačí

V určitých situáciách samotné čistenie nedokáže odstrániť kontaminanty z povrchu materiálu. Vstrekované plasty môžu obsahovať stopy činidiel na uvoľnenie z formy, ktoré sú navrhnuté tak, aby odolali mnohým rozpúšťadlám. Vrstvy oxidov kovov (napr. hrdzavé železo) sú „naviazané“ na povrch a nemožno ich odstrániť len očistením rozpúšťadlom. Niektoré priemyselné oleje sú odolné voči rozpúšťadlám a chemikáliám, aby zabezpečili kovový povrch pred poškodením počas prepravy.

 • Príklad povrchu bez prípravy pred lepením
  Povrch bez prípravy
 • Príklad povrchu po jednom vyčistení pred lepením
  Povrch po prvom vyčistení

Proces prípravy povrchu pomocou brúsenia

Aby sa povrch primerane pripravil na lepenie, môže byť potrebné do procesu pridať brúsenie.

1. Prvé vyčistenie – prvá fáza čistenia môže odstrániť väčšinu prítomnej kontaminácie a zabrániť rozmazaniu nečistôt počas brúsenia.

2. Obrúsenie – obrúsenie bežným brúsnym papierom alebo netkanými brúsnymi hárkami môže odstrániť kontaminovaný povrch a zaistiť drsnosť.

3. Vyčistenie – záverečné čistenie odstráni všetky zvyšky z brúsenia a zaistí nový, čistý povrch na lepenie.

 • Príklad povrchu po obrúsení pred lepením
  Povrch po obrúsení
 • Príklad povrchu po dvoch vyčisteniach pred lepením
  Povrch po 2. vyčistení

Súvisiace vzdelávacie články


Spojte sa s nami
Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.