Napríklad skla, dreva, tkaniny, kože, keramiky a betónu.
Povrchová energia udáva, ako rýchlo sa tekutina rozšíri po povrchu, teda akú má povrch zmáčavosť. Materiály s vysokou povrchovou energiou sa veľmi dobre zmáčajú a ľahko sa lepia, zatiaľ čo materiály s nízkou povrchovou energiou sa zmáčaniu bránia. Povrchová energia je dôvodom, prečo sa kovy lepia ľahšie ako plasty.
Medzi týmito extrémami je celý rad podkladov so strednými hodnotami povrchovej energie – nie je príliš ťažké ich zlepiť, ale každý z nich má špecifické potreby. Do tejto skupiny tradičných materiálov patria staré technologické produkty, ako je sklo, keramika a betón, ako aj prírodnejšie materiály, napríklad drevo, koža a tkaniny (prírodné aj syntetické). Projektanti si v mnohých prípadoch vyberú materiál kvôli jeho vzhľadu, čo môže ovplyvniť aj výber lepidla.
Sklo sa najčastejšie používa pre svoju priehľadnosť, navyše je pevné, odolné voči poškriabaniu, neprepúšťa kvapaliny a ľahko sa čistí, vďaka čomu ho spotrebitelia obľubujú. Sklo sa používa v širokej škále aplikácií, od televíznych obrazoviek a obrazoviek smartfónov až po značky a architektonické panely. K produktom 3M™ na lepenie skla patria lepiace pásky VHB™ a konštrukčné epoxidové lepidlá.
Drevo je prirodzené, znáša vysoké zaťaženie, dá sa dobre natierať a farbiť a má estetickú hodnotu. Tento obnoviteľný zdroj sa používa pri mnohých aplikáciách od stavieb a nábytku až po obklady. Najzákladnejším faktorom pri lepení dreva je jeho nasiakavosť. Pokiaľ chcete použiť pásku, upravte najprv povrch farbou alebo lakom a na túto povrchovú úpravu potom aplikujte pásku. Tekuté lepidlo sa však vyznačuje najlepšou zmáčavosťou na neupravovanom dreve.
Medzi tkaniny patrí mnoho materiálov, od prírodných, ako je bavlna alebo vlna, až po syntetické vyrobené z plastov s nízkou povrchovou energiou (LSE), ako je polyester. Medzi bežné aplikácie, pri ktorých je lepšie vykonať zlepenie ako zošitie, patria podlahové krytiny, sedáky, niektoré odevy a doplnky. Problémy pri lepení tkanín sa zvyčajne týkajú skôr základného než tkaného materiálu.
Koža je spracovaný zvierací produkt cenený pre svoju odolnosť a zároveň aj flexibilnú povahu. Najčastejšie sa používa v odevnom priemysle, v prípade športového tovaru a nábytku, často pri aplikáciách, kde je lepenie výhodnejšie než viditeľný steh. Zadná strana kože býva pórovitá a ľahko sa lepí, no lícna strana môže obsahovať olej alebo pigmenty laku, ku ktorým sa lepidlo prilepí než k samotnej koži.
Produkty na lepenie tkaniny a kože
Aj keď materiál môže byť rozhodujúci pri výbere lepidla na tkaninu alebo kožu, dôležitými faktormi sú aj pomer nepriepustnosti a absorpcie a systém aplikácie lepidla. Nepriepustnosť určuje, koľko lepidla zostane na povrchu, aby sa mohlo spojiť s ďalším podkladom, zatiaľ čo absorpcia udáva, koľko lepidla sa vsiakne do tkaniny. Lepidlá v spreji sú často dobrou voľbou, pretože jemnejšie častice zostávajú po určitú dobu na povrchu. Vhodné môžu byť aj kontaktné lepidlá, ktoré sa po povrchu roztečú alebo inak rozšíria.
Keramika sa vyrába z pálenej hliny a oceňuje sa jej pevnosť, tvrdosť a odolnosť voči opotrebovaniu a chemikáliám. Navyše sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči vysokým teplotám a nízkou tepelnou rozťažnosť, preto sa často používa na tepelnému tienenie. Keramika je vhodná na mnoho aplikácií v oblasti spotrebného tovaru, elektroniky a letectva. Priemyselná a technická keramika je takmer vždy glazúrovaná. Lepidlo preto priľne k tejto sklovitej alebo sklenenej glazúre, skôr než k poréznej keramike pod ňou.
Betón je veľmi tvárny, keď sa namieša. Vytvrdne však do pevnej, odolnej formy, ktorá sa používa pri všetkých typoch stavieb – od ciest a obytnej zástavby až po komerčné budovy. Dokonca aj hladký betón je pomerne drsný a savý, preto možno jeho drsný povrch vyplniť akýmkoľvek tekutým lepidlom. A pretože od betónu očakávame, že vydrží na veky, aj každý lepený spoj by mal mať dlhú životnosť.
Produkty na lepenie keramiky a betónu
Na keramiku a betón sa dobre hodia jednozložkové polyuretánové lepidlá a dvojzložkové konštrukčné lepidlá. Tieto tekuté lepidlá dokážu zatiecť do akýchkoľvek medzier a vytvoriť tak čo najväčšiu plochu spoja.
Pri výbere lepidla je veľmi často dôležité vziať do úvahy typ montáže. Každý zo šiestich ďalej uvedených typov montáže sa vyznačuje rôznymi konštrukčnými vlastnosťami, ktoré často určujú, aké lepidlo alebo pásku je najlepšie použiť.
Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.
Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.