Páska 3M VHB použitá na prilepenie kovového profilu na kovový panel v priemyselnej výrobe

Spájanie s inými kovovými podkladmi

Spájanie a lepenie kovov počas konštrukčného procesu.

SPÝTAJTE SA ODBORNÍKA

Využitie kovov pri navrhovaní

Kovy sú pre výrobcov nákladovo efektívne, dobre sa uplatnia v širokom rozsahu teplôt, vyznačujú sa pomerne dobrou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a majú vynikajúcu pevnosť. Koncoví zákazníci kovom dôverujú – sú pevné a odolné, na dotyk chladné a vyzerajú dobre. V prípade kovov si môžete vybrať z ľubovoľný vzhľad – od hrubého priemyselného kovu až po moderné zliatiny.

Existuje zdanlivo nekonečné množstvo spôsobov tvarovania alebo spracovania kovov: liatie, lisovanie, ohýbanie, ťahanie, a aj tradičné kovanie. To pre vás nie je nič nové, pretože kov dobre poznáte a viete, prečo ste si ho vybrali pre svoju konštrukciu. Aj my kovu rozumieme. Predovšetkým však rozumieme problematike jeho spájania.


Tradičné spojovacie prvky v porovnaní s lepením

 • Technik lepí kov pomocou aplikátora s lepidlom na kovy od spoločnosti 3M

  Porovnanie mechanických spojovacích prvkov s lepením

  Kovové spojovacie prvky sú takmer rovnako staré ako samotné obrábanie kovov a ľudia ich dobre poznajú. Hneď vám napadne, že spájanie kovu pomocou kovových upevňovacích prvkov je dobrá voľba – nemusí to však byť tá najlepšia cesta. Priemyselné lepidlá ponúkajú oproti iným priemyselným spôsobom spájania šesť kľúčových výhod:
   

  1. Eliminácia potreby vŕtania otvorov – vŕtanie vyžaduje čas, otvory podklad oslabujú a môže v nich dochádzať ku korózii
  2. Rovnomerné rozloženie namáhania – namáhanie podkladu sa nekoncentruje v jednom alebo viacerých bodoch spoja, ale sa rovnomerne rozloží po celej ploche spoja
  3. Možnosť použitia tenších a ľahších materiálov – vďaka rozloženiu namáhania po celej ploche spoja nemusí byť podklad taký hrubý, aby zniesol namáhanie v miestach spoja
  4. Možnosť spájať a izolovať nerovnorodé materiály – niektoré mechanické spojovacie prvky nie sú efektívne v prípade nekovových podkladov a pri spájaní rozdielnych kovov môžu vznikať problémy s koróziou
  5. Utesnenie sa vykonáva už pri lepení – lepidlá nielenže vytvárajú spoje, ale zároveň izolujú proti prenikaniu kvapalín
  6. Nižšie vibrácie – odolné lepidlá môžu zlepšovať rozptýlenie energie a znižovať jej prenos

   

 • Technik v továrni zvára kovové podklady a okolo lietajú iskry

  Porovnanie zvárania/letovania/spájkovania (tepelného spájania) s lepením

  Metódy tepelného spájania, ako zváranie, sú známe a rozšírené. Spotrebný materiál je totiž lacný a tepelnej spájanie je zvyčajne rýchlejšie, pretože nevyžaduje čas na vytvrdzovanie. Tepelné spájanie aj lepenie vytvára pri správnom prevedení dobrý spoj a utesnenie. Lepenie má však oproti tepelnému spájaniu niekoľko výhod:
   

  1. Možnosť použitia rôznorodých kovov – rôzne kovy sú izolované s cieľom zabrániť galvanickej korózii
  2. Upraviteľnosť spoja – spoj sa ľahšie rozoberá, upravuje a opravuje
  3. Nižšie náklady na prácu – lepenie kladie nižšie nároky na školenie a odbornosť pracovníkov s cieľom dosiahnuť dobrý spoj
  4. Lepší vzhľad – pri lepení sa podkladmi nedeformujú ani nemenia farbu
  5. Možnosť použitia tenších podkladov – nedochádza k deformácii kovu, a preto možno použiť tenší podklad pri zachovaní pevnosti
  6. Nižšie energetické náklady – v prípade tepelného spájania sa vyžaduje veľmi veľké množstvo energie
  7. Väčšie pohodlie pre pracovníkov – väčšinu lepidiel možno aplikovať pri izbovej teplote

Čo vziať do úvahy pri spájaní kovov

Pri hľadaní najvhodnejšieho spôsobu spájania kovov vo vašom procese je potrebné zvážiť rôzne faktory, vrátane tuhosti/pružnosti, korózie, teplôt a koncentrácie namáhania.

 • Páska 3M VHB sa používa na spájanie kovových častí s kovovými plechmi
  Porovnanie tuhosti s pružnosťou

  Tuhé lepidlo efektívne prenáša energiu, napríklad z tyče golfové palice na jej hlavu. Pružné lepidlo pomáha rozptyľovať energiu, napríklad vibrácie v osobnom železničnom vagóne, aby nedošlo k poškodeniu konštrukcie. Pri hľadaní najvhodnejšieho lepidlá na vašu aplikáciu si môžete vybrať spomedzi lepidiel s rôznou pružnosťou a tuhosťou.

 • Detail otvorov, hrdze a galvanickej korózie na hlave kovovej skrutky
  Korózia

  Ku galvanickej korózii dochádza, keď sa z aktívnejšieho kovu prenášajú elektróny na menej aktívny kov. Táto korózia vytvára na povrchu hrdzu a diery, čo spôsobuje kozmetickú degradáciu a zlyhanie materiálu. Najvýraznejšie sa tento problém prejavuje v prípade kovových spojovacích prvkov, ktoré ľahko prenášajú elektróny. Lepidlo dokáže nielen spájať rôzne kovy, ale vytvára aj tenkú izolačnú vrstvu na zabránenie tomuto druhu korózie.

 • Termálnu problematiku kovov dobre ilustrujú kotúčové brzdy. Trenie kovu ovplyvňuje teplotu a namáhanie materiálov.
  Vystavenie teplotám

  Rôzne materiály sa pri vystavení teplu alebo chladu rozťahujú a zmršťujú rôznou rýchlosťou, čo môže mať vážny vplyv na konštrukciu. Dostatočne odolné lepidlo dokáže časť tohto namáhania absorbovať, či už medzi dvoma rôznymi kovmi alebo medzi kovom a nekovovým podkladom, ako je sklo, drevo alebo plast.

 • Deformovaný kov s poškodením spôsobeným skrutkovým spojom s iným plechom
  Koncentrácia namáhania/vŕtané otvory

  Vŕtanie otvorov nielenže si vyžaduje čas, navyše však oslabuje podklad a koncentruje namáhanie na okraj otvoru. Lepidlo možno na druhej strane nanášať rýchlo a umožňuje rovnomerne rozložiť namáhanie po celej dĺžke spoja.


Technológie lepenia

Toto sú jedny z najlepších lepidiel a pások na lepenie kovov. Je dôležité správne vybrať pevnosť a odolnosť lepidla, aby vyhovovali požiadavkám podkladu a aplikácie. Ďalšie informácie o každej uvedenej technológii nájdete pomocou nasledujúcich odkazov.

 • S páskami 3M™ VHB™ si môžete zachovať konzistenciu od náčrtu po konštrukciu, čím eliminujete rušivé spojovacie prvky. Tieto obojstranné pásky z akrylátovej peny vám umožňujú rýchlo a ľahko vytvoriť veľmi pevný, dlhodobý spoj, ktorého pevnosť sa v priebehu času zvyšuje, a sú vhodné na spájanie rozličných podkladov.

 • Konštrukčné dvojzložkové epoxidové lepidlá 3M™ Scotch-Weld™ sú pevné, trvácne, odolné voči vysokým teplotám a chemickému rozkladu, a preto sú ideálne na použitie v priemysle. Táto veľmi pevné lepidlá poskytujú vynikajúcu odolnosť proti nárazom a rozširujú konštrukčné možnosti v priemyselných odvetviach, akými sú letectvo, stavebníctvo a doprava.

 • Konštrukčné akrylátové lepidlá 3M™ Scotch-Weld™ vytvárajú pevné, spoľahlivé, rýchlo vytvrdzujúce spoje a prispievajú tak k vyššej produktivite a lepšej funkčnosti. Konštrukčné akrylátové lepidlá 3M™ môžu ponúknuť vysokú odolnosť proti nárazu, slabý zápach a až 18-mesačnú skladovateľnosť bez nutnosti chladenia.

Spájanie s inými kovmi

Kovy sa ľahko spájajú, no každý z nich je jedinečný. Toto sú hlavné typy kovov.

 • Kuchynské skrinky z nehrdzavejúcej ocele v podnikovej kuchyni
  Nehrdzavejúca oceľ

  Nehrdzavejúca oceľ je zliatina železa obsahujúca uhlík a kovy pridané na zvýšenie odolnosti voči korózii. Bežne sa používa na výrobu riadu, príborov, vybavenia podnikových kuchýň a potravinárskych prevádzok, na chirurgické nástroje, v automobilovom a leteckom priemysle, na bežné priemyselné zariadenia a fasády budov. Nehrdzavejúca oceľ sa ľahko spája, ale môže si vyžadovať vyčistenie, odstránenie nečistôt, prachu, odtlačkov prstov a strojného oleja.

 • Plechy z profilovanej ocele (diamantový vzor) v priemyselnej výrobe
  Oceľ

  Oceľ je zliatina železa s malým množstvom uhlíka, ktorý zvyšuje jej pevnosť. Oceľové povrchy zvyčajne pred lepením alebo po ňom dostávajú antikoróznu povrchovú úpravu, buď pozinkovaním (galvanizovaná oceľ), alebo lakovaním. Ak sa povrchová úprava vykonáva pred lepením, lepidlo sa skôr než s oceľou spája s povrchovou vrstvou, ktorá ovplyvňuje povrchovú energiu a zmáčavosť. Iné lepidlá a pásky sú navrhnuté tak, aby zvládli proces nanášania povrchovej vrstvy alebo lakovanie.

 • Hliníkové pásy pripravené na nanesenie lepidla na kovy
  Hliník

  Hliník je pomerne mäkký, odolný, ľahký, kujný a tvárny kov, ktorý sa ľahko obrába, odlieva, ťahá a vytláča. Takmer vždy sa vyskytuje vo forme zliatiny, čím sa zlepšujú jeho mechanické vlastnosti. Hliník je odolný voči korózii, pretože keď je bez povrchovej úpravy vystavený vzduchu, vytvorí sa na jeho povrchu takmer okamžite tenká vrstva oxidu hlinitého. Hliník treba často očistiť alebo obrúsiť, odstrániť nečistoty, prach, odtlačky prstov a strojný olej.

 • Rezané medené rúrky a potrubia
  Kovy obsahujúce meď

  Meď je mäkký, poddajný, kujný kov s vynikajúcou elektrickou a tepelnou vodivosťou. Podlieha korózii a nemala by byť v kontakte s materiálmi, ktoré koróziu spôsobujú alebo urýchľujú, najmä s inými kovmi. Kovy, ktoré môžu za dlhú dobu skorodovať, napríklad meď a jej zliatiny mosadz a bronz, si vyžadujú osobitnú pozornosť pri výbere lepidla. Spoločnosť 3M vyrába špeciálne pásky a lepidlá, ktoré nepodporujú koróziu a možno ich použiť na meď.


Typy montáže


Spojte sa s nami

Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.