Obrázok umelo vytvoreného materiálu

Využitie plastov s nízkou povrchovou energiou pri navrhovaní

Spájanie plastov s nízkou povrchovou energiou, ktoré sa ťažko lepia

OPÝTAJTE SA ODBORNÍKA ZO SPOLOČNOSTI 3M

Spájanie plastov s nízkou povrchovou energiou

 • Graf rozdielnej výšky povrchovej energie v prípade rôznych plastov s nízkou povrchovou energiou
 • Plasty s nízkou povrchovou energiou (LSE) sa často označujú skratkami. Patria k nim napríklad polypropylén (PP), polyetylén (PE alebo HDPE), polystyrén, acetál, EVA (etylénvinylacetát) a práškové farby. Sú zvyčajne mäkké a majú nízky bod topenia, preto sa ľahko spracúvajú aj vo veľkých objemoch. Majú nízku hustotu, čo pomáha pri odľahčení. Primárnou charakteristickou vlastnosťou tejto skupiny je nízka povrchová energia, preto sa ťažšie lepia. Lepidlá a lepiace pásky vhodné na tieto materiály sú k dispozícii, no ich rozsah je oveľa menší a testovacie možnosti sú obmedzené.​​

  Plasty s nízkou povrchovou energiou sa ľahko formujú do rôznych tvarov a bežne sa používajú na jednorazové aplikácie, ako sú značky, ozdobné obklady alebo obaly – plastové nádoby, ale aj plastové misky, ochranné tlmiace prvky a baliace fólie. Väčšina aplikácií nevyžaduje lepidlo s vysokou priľnavosťou. Mnoho recyklovateľných plastov sa však drví a vyrába sa z nich ľahké plastové rezivo, ktoré má všeobecne rovnaké lepiace vlastnosti, môže však vyžadovať aj vyššiu priľnavosť.


Technológie lepenia

Toto sú jedny z najlepších lepidiel a pások na lepenie plastov s nízkou povrchovou energiou. Ďalšie informácie o každej uvedenej technológii nájdete pomocou nasledujúcich odkazov.

 • Lepiacej pásky citlivé na tlak (PSA) sú tenké pásky s vrstvou lepidla na oboch stranách. K týmto typom pások patria transferové lepiace pásky a obojstranné pásky. Spoločnosť 3M vyvinula produkty s jedinečným zložením určené na zaistenie priľnavosti k povrchom s nízkou povrchovou energiou. Sú ideálne na hladké, rovné povrchy a často sa používajú pri komplikovaných plochých tvaroch, ako sú výrezy v prípade smartfónov, TV s plochou obrazovkou, tesnenia, pripevňovanie obkladov a mnoho aplikácií pri balení.

 • Sekundové lepidlá 3M™ Scotch-Weld™ sú veľmi pevné tekuté lepidlá určené na tesné spoje. Na zlepenie mnohých podkladov, vrátane plastov s nízkou povrchovou energiou môže stačiť aj jedna kvapka sekundového lepidla na štvorcový palec.

 • Konštrukčné akrylátové lepidlá 3M™ Scotch-Weld™ sú dvojzložkové tekuté lepidlá, ktoré zabezpečujú návrhárom najväčšou pevnosť pri náročných aplikáciách. Mnohé z týchto lepidiel sú vhodné na lepenie plastov s nízkou povrchovou energiou. Konštrukčné akrylátové lepidlá 3M™ Scotch-Weld™ zaisťujú odolnosť proti nárazom a vysokú účinnosť napriek najrôznejším vplyvom prostredia.


Typy plastov s nízkou povrchovou energiou

 • súčasti mnohých kanvíc na kávu obsahujú polypropylén kvôli zníženiu hmotnosti a ceny

  Polypropylén

  Polypropylén je plast s nízkou hustotou vyrábaný vo veľkých objemoch a často používaný vo forme fólií, vlákien a tvarovaných dielov. Často sa z neho vyrábajú obalové materiály, ako nádoby, absorpčné podložky a baliace fólie. Okrem toho sa z neho vyrábajú ľahké súčiastky pre automobilový priemysel, spotrebiče a zdravotníctvo.

 • Chladnička s bielymi plastovými vnútornými časťami vyrobenými z polystyrénu

  Polystyrén

  Polystyrén je číry, tvrdý plast. Môže byť krehký, ale existujú aj pevnejšie verzie známe ako nárazuvzdorný polystyrén (HIPS), ktoré majú mierne odlišné vlastnosti z hľadiska spájania. K niektorým z mnohých produktov, ktoré sa z polystyrénu vyrábajú, patria penové výplne, súčasti spotrebičov, maloobchodné stojany, menu boxy, fľaše, misky a vonkajšie značky. Polystyrén sa ľahko tvaruje do jemných detailov a tiež sa z neho vákuovým formovaním jednoducho vyrábajú penové panely.

 • Plastová striekačka vyrobená z polyetylénu

  Polyetylén

  Polyetylén je najbežnejší plast vyrábaný v tých najväčších objemoch. Často sa z neho vyrábajú baliace fólie a lisujú sa z neho fľaše alebo iné nádoby. Polyetylén má pomerne nízku pevnosť a nízku odolnosť voči vysokým teplotám, ale ľahko sa spracováva a používa sa pri aplikáciách, kde tieto vlastnosti nie sú také dôležité.

 • Slnečné okuliare s rámom vyrobeným z acetálu (známeho aj ako polyoxymetylén alebo POM)

  Acetál (tiež známy ako polyoxymetylén alebo POM)

  Polyoxymetylén je nepriehľadný, biely, vysoko kvalitný plast, ktorý vyniká pevnosťou, tvrdosťou, tuhosťou, dobrou odolnosťou voči nárazom, odolnosťou voči vysokým teplotám a rozmerovou stálosťou. Často sa používa na súčasti, ako sú ozubené kolesá, dopravníkové pásy, rámy okuliarov, spojovacie prvky a lyžiarske viazania.

 • Vankúšiky z čiernej peny s lepidlom naneseným na jednej strane na jednoduché umiestnenie

  EVA

  Etylénvinylacetát je gumovitý polymér s dobrou pevnosťou a odolnosťou voči vytváraniu trhlín. Často sa používa ako pena do obuvi, najmä v medzipodrážkach tenisiek a sandálov, a aj do športových vypchávok. Môže slúžiť aj ako náhrada prírodného korku.

 • Žltý buldozér s vysoko odolným lakom odhŕňa zeminu

  Lak a prášková povrchová úprava

  Tradičné laky sa vyznačujú širokým rozsahom povrchových energií, v dôsledku čoho sa vyznačujú rozličnými požiadavkami na lepenie. Práškové farby sú tvorené voľnými časticami suchého prášku, ktorý sa nanesie na povrch a zahrieva sa, až kým z neho nevznikne tvrdá ochranná vrstva. Prísady s nízkou povrchovou energiou po roztavení často vyplávajú na povrch, čo môže sťažovať lepenie práškovaných náterov.


Typy montáže

Pri výbere lepidla je veľmi často dôležité vziať do úvahy typ montáže. Každý zo šiestich ďalej uvedených typov montáže sa vyznačuje rôznymi konštrukčnými vlastnosťami, ktoré často určujú, aké lepidlo alebo pásku je najlepšie použiť.


Spojte sa s nami

Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.