3M lepidlo na priemyselné plasty určené na spájanie polykarbonátových dielov

Technické plasty

Spájanie a lepenie technických plastov počas konštrukčného procesu.

SPÝTAJTE SA ODBORNÍKA

Využitie technických plastov pri navrhovaní

Technické plasty ako ABS, akrylát, polykarbonát, nylon, kompozitné materiály a polyester sú v priemyselnej výrobe veľmi bežné, pretože dávajú konštruktérom úplne nové možnosti. Technické plasty sa používajú v prípade odolných montáží, ktoré musia vzdorovať náročným podmienkam, napríklad pri využití v priemysle alebo z hľadiska poveternostných vplyvov. Sú lacné, pevné, odolné, ale napriek tomu ľahké a ľahko tvarovateľné do zložitých tvarov, podľa konkrétnych konštrukčných potrieb. Vzhľadom na to, že tieto typy plastov majú relatívne vysokú povrchovú energiu, a teda aj dobrú zmáčavosť, dajú sa pomerne ľahko zmáčať a spájať lepidlami a lepiacimi páskami.


Prečo konštruktéri využívajú technické plasty

 • Lepidlo 3M Scotch Weld na lepenie plexiskla a technických plastov

  Výhody technických plastov

  Technické plasty umožňujú v porovnaní s kovmi väčšiu konštrukčnú flexibilitu pri vytváraní zložitých tvarov. Zaisťujú jedinečnú funkčnosť a dobré vlastnosti v širokom rozsahu teplôt. Technické plasty sú veľmi odolné, čo umožňuje ich využitie v aplikáciách vystavených poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Okrem toho sa vyznačujú dobrou odolnosťou voči únave materiálu.

 • Komponenty z technických plastov na bicykli spojené lepidlom na plasty

  Porovnanie plastov a kovov

  Hlavnou výhodou technických plastov oproti kovom je nižšia hmotnosť pri zachovaní určitých funkčných vlastností. Technické plasty navyše znižujú náklady, a to nielen náklady na suroviny. Plasty možno formovať do zložitých tvarov bez lisovania, vŕtania, ohýbania alebo iných nákladných procesov nutných v prípade kovov. A napokon, pretože plast je takmer vždy ľahší než kov, sú nižšie aj náklady na prepravu.

Technológie lepenia

Toto sú jedny z najlepších lepidiel a pások na lepenie technických plastov. Ďalšie informácie o každej uvedenej technológii nájdete pomocou nasledujúcich odkazov.

 • S páskami 3M™ VHB™ si môžete zachovať konzistenciu od náčrtu po konštrukciu, čím eliminujete spojovacie prvky a súčasne rýchlo a jednoducho vytvorí dlhodobý spoj, ktorého pevnosť sa časom zvyšuje. Vďaka možnosti lepenia rôznych materiálov možno vytvoriť flexibilné spoje v prípade takmer akéhokoľvek návrhu.

 • Konštrukčné akrylátové lepidlá 3M™ Scotch-Weld™ vytvárajú pevné, spoľahlivé, rýchlo vytvrdzujúce spoje a prispievajú tak k vyššej produktivite a lepšej funkčnosti. Konštrukčné akrylátové lepidlá 3M™ môžu ponúknuť vysokú odolnosť proti nárazu, slabý zápach a až 18-mesačnú skladovateľnosť bez nutnosti chladenia.

 • Tavné lepidlá 3M sú nákladovo efektívne, veľmi ľahko sa nanášajú a dobre vypĺňajú akékoľvek medzery na drsných povrchoch. Tavné lepidlá sú veľmi vhodné na spájanie technických plastov s inými podkladmi a často sa používajú na značky, nádoby, hrany a lišty.

 • Obojstranné lepidlá citlivé na tlak predstavujú tenké pásky s vrstvou lepidla na obidvoch stranách. Sú ideálne na hladké, rovné povrchy a často sa používajú na upevnenie a utesňovanie vystrihnutých tvarov v prípade počítačov, smartfónov, TV s plochou obrazovkou a povrchov ovládacích panelov.

 • Opakovane zatvárateľné spojovacie prvky sa používajú tam, kde treba diely odstrániť alebo premiestniť, napríklad pri informačných tabuliach, v interiéroch výťahov alebo na palubných doskách vozidiel.


Spájanie s technickými plastmi

 • Povrchová energia je fyzikálna vlastnosť povrchu materiálu, ktorá určuje, či lepidlo dokáže k povrchu dostatočne priľnúť. V prípade materiálu s vysokou povrchovou energiou sa tekutina roztečie po povrchu. Pri materiáli s nízkou povrchovou energiou sa bude kvapalina udržiavať na mieste a zhlukovať sa do kvapiek. Lepidlo musí podklad dobre zmáčať, aby vytvorilo spoj. Technické plasty majú relatívne vysokú povrchovú energiu v porovnaní s inými plastmi, a preto sa dajú pomerne ľahko lepiť. Niektoré prípravy povrchu môžu povrchovú energiu ešte zlepšiť, ale v prípade mnohých aplikácií to nie je potrebné.

Typy technických plastov

Každý typ plastu má vlastné charakteristické vlastnosti. Prečítajte si stručnú diskusiu o hlavných typoch plastov a ich vlastnostiach z hľadiska spájania.

 • Kompozitná plastová hlava golfovej palice zlepená priemyselným lepidlom na plasty
  Kompozitné materiály

  Kompozitné materiály sú plasty zložené z vystužovacieho vlákna alebo tkaniny a živice. Vlákno je zvyčajne sklenené alebo uhlíkové a živica býva najčastejšie polyesterová alebo epoxidová. Kompozitné materiály prinášajú vynikajúci pomer pevnosti a hmotnosti, a preto sú ideálne na použitie v lietadlách, doskách elektronických obvodov a v profesionálnych športových zariadeniach. Zvyčajne sa ľahko lepia, ale je dôležité vybrať lepidlo, ktoré bude vyhovovať podmienkam použitia živice a aj špecifickým požiadavkám aplikácie.

 • Polykarbonátový počítačový dotykový monitor zlepený lepidlom na plasty
  Polykarbonát

  Polykarbonát je pevný, odolný, priehľadný, má pomerne vysokú teplotnú odolnosť a používa sa v mnohých aplikáciách, pretože sa ľahko vytláča, lisuje alebo tvaruje za tepla. Polykarbonát má pomerne vysokú povrchovú energiu, ale často má vrstvu chrániacu proti poškriabaniu, ktorá môže komplikovať výber lepidla.

 • Vyrábané nylonové súčiastky
  Nylon

  Nylon sa bežne používa vo forme vlákna alebo ako súčasť tkanín. Predstavuje skupinu pevných, trvácnych a teplotne odolných materiálov často používaných v automobilových a elektrických súčiastkach. Nylon je plast s pomerne vysokou povrchovou energiou, ale jeho rôzne typy majú rôzne požiadavky na lepenie a problémy môžu pôsobiť najmä separačné činidlá.

 • Žlté plastové puzdro z ABS s logom 3M
  ABS

  ABS je kopolymér vyrobený z akrylonitrilu, butadiénu a styrénu. Je trvácny a odolný voči nárazom. Ľahko sa tvaruje a používa v širokej škále spotrebného tovaru. ABS sa zvyčajne ľahko spája, no jeho povrchová energia sa líši podľa triedy, ktorú určuje rôzny pomer troch monomérov.

 • Písmená z plexiskla určené na zlepenie pomocou lepidla na plasty
  Akryl

  Plexisklo PMMA, je priehľadné, odolné voči rozbitiu a ľahko sa tvaruje alebo reže. Často sa používa ako náhrada za sklo a aj v prípade značiek. Plexisklo sa lepí ľahko, no vrstva chrániaca proti poškrabaniu môže spôsobovať problémy.

 • Polyuretánová lepiaca páska 3M aplikovaná na kus bielej peny
  Polyuretán

  Väčšina polyuretánov sú termosetické polyméry, ktoré sa pri zahrievaní netavia. Existujú však aj termoplastické polyuretány. Polyuretán sa bežne používa na výrobu penových a gumových súčastí vankúšov tesnení a ďalších vecí. Používa sa aj na výrobu polyuretánových lepidiel, preto sa dá relatívne ľahko lepiť.

 • Trup plachetnica z polyesteru/skleného laminátu zlepený priemyselným lepidlom
  Polyester

  Polyester sa ľahko tvaruje a bežne sa z neho vyrábajú vlákna, tkaniny, fólie a fľaše. Vo veľkej miere sa využíva v elektrických a elektronických súčiastkach a pri výrobe kompozitných materiálov. Polyester má pomerne vysokú povrchovú energiu, ale v prípade niektorých aplikácií je potrebné výber lepidla dôkladne zvážiť, napríklad v prípade polyesterových sklolaminátových lodných trupov s gélovým povrchom.

 • Prierez vinylom, čiže tvrdým PVC, na ktorom je vidieť okenný rám spojený so sklom pomocou lepidla 3M
  Tvrdé PVC

  Tvrdé PVC, ktorému sa hovorí aj vinyl, sa používa na drenážne rúrky, odkvapy, dvere, okenné rámy, obklady a kreditné karty. Pomerne ľahko sa lepí. Mäkké PVC sa lepí ťažšie. Tieto dva materiály sa občas zamieňajú, preto je dôležité podklad presne špecifikovať.


Typy montáže

Pri výbere lepidla je veľmi často dôležité vziať do úvahy typ montáže. Každý zo šiestich ďalej uvedených typov montáže sa vyznačuje rôznymi konštrukčnými vlastnosťami, ktoré často určujú, aké lepidlo alebo pásku je najlepšie použiť.


Spojte sa s nami

Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia, prípadne chcete spolupracovať s technickým špecialistom spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.