Obrázok nanášania lepidla na malé spoje

Montáže s malými spojmi

Produktové riešenia 3M pre montáž s malými spojmi pevne držia a vydržia dlhšie.

OPÝTAJTE SA ODBORNÍKA ZO SPOLOČNOSTI 3M

Aplikácie montážou s malými spojmi

Malé spoje sú zvyčajne nepravidelného tvaru, pričom je k dispozícii na lepenie len malá plôška. Čím menšie a nepravidelnejšie lepené spoje sú, tým náročnejšie je vytvoriť pevný spoj, ktorý dokáže vydržať veľké opotrebovanie. Zvyčajne ide o vložené alebo prekrývajúce sa spoje (alebo o niektorú kombináciu týchto dvoch typov). Tieto spoje sú veľmi dôležité v oblasti športového tovaru, elektroniky, nábytku, motorov a elektrických súčiastok.

 • Drevené bloky držiace pohromade vďaka čapovým spojom

  Čapové spoje využívajú pevnosť dreva.

 • Golfová palica

  V prípade odpálenia golfovej loptičky je sila úderu hlavy golfovej palice odvedená vďaka prevedeniu s krčkom hlavy so vsadeným shaftom.

 • Prostriedky na zaistenie závitov 3M™ Scotch-Weld™ TL72 aplikované na stropný protipožiarny sprinkler

  Malé spoje pripevnené pomocou mechanických spojovacích prvkov so závitom poskytujú pevné konštrukčné montáže.

Bežné typy spojenia a namáhanie v prípade montáží s malými spojmi

 • montáž s malými spojmi typu driek v rúrke

  Väčšina montáží s malými spojmi je trojrozmerných a zvyčajne ide o vložené spoje, napr. čapové spoje alebo o driek v rúrke. Pretože ide o malé spoje, na ktoré pôsobia sily z oboch smerov, spoje sú namáhané takmer všetkými druhmi namáhania – pnutím, stláčaním, šmykom aj štiepením. Vyhotovenie vloženého spoja umožňuje, aby lepidlo zvládalo pnutie, stláčanie aj namáhanie šmykom, pričom samotný podklad pomáha zvládať štiepenie.​

Zaťaženie šmykom a namáhanie spôsobujúce odlúpnutie v prípade prekrývajúcich sa spojov

 • Zaťaženie šmykom a namáhanie spôsobujúce odlúpnutie v prípade prekrývajúcich sa spojov

  Niektoré montáže malých spojov sú dvojrozmerné, pričom väčšinu typov namáhania tvorí odlupovanie alebo štiepenie. Na rozdiel od montáže panelov na rámy, kde sú relatívne veľké lineárne dĺžky, na ktorých sa zaťaženie rozloží, montáže s malými spojmi vyžadujú lepidlá s veľkou pevnosťou schopné zvládnuť namáhanie s veľmi malou plochou.​​


Kategórie výrobkov pre montáže s malými spojmi

 • Akrylátové, epoxidové a polyuretánové konštrukčné lepidlá udržia pri prekrytí väčšiu pevnosť v šmyku než 6,8 MPa (1000 psi). Najlepšia voľba pre tú najvyššiu pevnosť, odolnosť proti únave a vplyvu okolitého prostredia, najmä pri spájaní kovov.

 • Jednozložkové bezrozpúšťadlové lepidlo, ktoré dosahuje manipulačnú pevnosť v priebehu 5 – 10 sekúnd. Najlepšie sa hodí na malé lepené spoje (<10 cm²). Zvyčajne sa používa na gumu a plasty. Veľmi tesné lepené spoje sa dosahujú vďaka takmer okamžitému priľnutiu.

 • Tieto jedinečné lepidlá sa ľahko aplikujú, rýchlo tvrdnú a poskytujú účinnú pevnosť v krute pri súčasnej odolnosti voči vysokým teplotám a vibráciám a schopnosti ochrany proti korózii utesnením od vlhkosti a plynov.

 • 100 % pevná termoplastická živica dosahujúca pevnosti zlepenia v priebehu niekoľkých sekúnd. Najlepšie na drevo a plasty.


Faktory ovplyvňujúce výkonnosť v prípade montáží s malými spojmi

Pri použití na malé spoje sa bežne používajú všetky nižšie uvedené technológie 3M. Nasledujúci zoznam slúži na relatívne porovnanie výkonnosti produktov.

 • + = Dobré ++ = Lepšie +++ = Najlepšie

Spojte sa s nami

Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia. Kontaktujte nášho technického špecialistu spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.
Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia. Kontaktujte nášho technického špecialistu spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.