Obrázok nanášania tesniaceho lepidla

Utesňovanie, zalievanie a zapuzdrenie elektroniky

Produktové riešenia 3M na utesňovanie, zalievanie a zapuzdrovanie elektroniky na zaistenie tej najvyššej ochrany.

Opýtajte sa odborníka zo spoločnosti 3M

Spoľahlivá ochrana vašich konštrukcií.

Tmel treba naniesť po celej dĺžke šva. Zalievanie a zapuzdrovanie elektroniky slúži na uzavretie celého dielu alebo dutiny s cieľom ochrániť súčiastky nachádzajúce sa vo vnútri. Obidva tieto postupy zabraňujú vnikaniu alebo unikaniu tekutín a môžeme sa s nimi stretnúť vo všetkých odvetviach priemyslu, ale bežné sú najmä v aplikáciách vystavených prírodným živlom alebo v prípade veľmi drahých vnútorných súčiastok, vrátane oblastí dopravy, kovopriemyslu, elektroniky a stavebníctva.

 • Lepidlo alebo tmel nanášané na spoj na plechovej tabuli

  Utesnenie

  Páska alebo tmel sa aplikuje na šev s cieľom zabrániť vnikaniu alebo unikaniu tekutín. Medzi príklady patria strešné spoje vo vozidlách, spoje v kovových plášťoch a utesňovanie potrubia.​

 • Lepidlo natečie na súčiastku a okolo nej

  Zalievanie a zapuzdrovanie elektroniky

  Lepidlo natečie na súčiastku a okolo nej alebo vyplní dutinu s cieľom chrániť súčiastky nachádzajúce sa vo vnútri. Medzi príklady patria elektrické káble a konektory na veľké výkony, elektronika v plastových obaloch, obvodové dosky s plošnými spojmi a opravy betónu.​​

 • Tesnenie musí mať schopnosť veľkej rozťažnosti, musí byť pružné, trvanlivé a rýchlo tuhnúce. Mechanické spojovacie prvky podľa definície takmer vždy vyžadujú druhotné utesnenie, pretože prestupy v povrchu umožňujú voľné prenikanie tekutín a výparov dovnútra zostavy.

  Utesňovanie, zalievanie a zapuzdrenie elektroniky zvyčajne vyžadujú
   

  • Pružnosť
  • Jednoduchosť použitia
  • Čas na lakovanie (alebo manipuláciu s dielom)
  • Možnosť okamžitej opravy

   


Odlupovanie, stláčanie a pnutie pri utesňovaní, zalievanie alebo zapuzdrovanie elektroniky​

Ak montáž vyžaduje utesnenie dvoch prekrytí alebo tupých spojov, tmel je často vystavený silám spôsobujúcim odlúpnutie. Neustále chodenie cez dverový prah alebo vietor pôsobiaci na strechu železničného vozňa sa nepretržite snažia o odlepenie tmelu od dielu, či už ide o pásku alebo lepidlo. Ak je aplikácia zaliata alebo zapuzdrená, lepidlo (pásky sa tu príliš nehodia) je často vystavené stláčaniu alebo pnutiu, pretože diel podlieha tepelnej rozťažnosti alebo kontrakcii. V prípade mnohých zaliatych dielov, napr. na obvodových doskách s plošnými spojmi, bude dochádzať ku všetkým trom druhom namáhania – odlupovaniu, stláčaniu aj pnutiu.

 • Namáhanie stláčaním v prípade lepených spojov
 • Namáhanie ťahom v prípade lepených spojov
 • Namáhanie spôsobujúce odlúpnutie a namáhanie štiepením pri lepenom spoji

RADA OD ODBORNÍKA​
Zmeňte návrh spoja tak, aby umožňoval dvojakú funkciu lepidla či pásky – zlepenie aj utesnenie.

Chráňte svoje konštrukcie pomocou produktov 3M
Po všetkom čase venovanom vytváraniu dokonalého výrobku sa uistite, aby bol chránený pred vibráciami, vlhkosťou a inými kontaminantmi, vďaka použitiu spoľahlivých výrobkov 3M. 3M pásky, lepiace tmely a lepidlá trvalo utesnia medzery a švy bez sadania, zalejú alebo zapuzdria citlivé súčiastky a rýchlo sa vytvrdzujú pre lakovanie.​


Kategórie produktov na utesňovanie, zalievanie a zapuzdrenie elektroniky

 • Akrylátové, epoxidové a polyuretánové konštrukčné lepidlá sú k dispozícii s rôznou dobou vytvrdzovania a rôznymi profilmi tekutosti na zalievanie a zapuzdrovanie elektroniky. Sú k dispozícii v tuhých aj pružných zmesiach.

 • Akrylátové, polyuretánové, nitrilové a hybridné lepidlá predstavujú technológiu jednozložkových tmelov. Môžu sa vytlačiť na podklad do ľubovoľného tvaru a vyplnia medzery bez sadania. Niektoré zmesi možno nanášať za mokra.

 • Pri nanášaní na švy alebo medzery poskytujú okamžité utesnenie a možnosť nalakovania. Prispôsobí sa nitom.

 • Vytlačitelné, 100 % pevné, termoplastické živice určené pre zalievanie a zapuzdrovanie elektrických súčiastok.


Faktory ovplyvňujúce výkonnosť utesňovania, zalievania a montáže elektroniky

Pri aplikáciách utesňovaní, zalievaní a zapuzdrovaní elektroniky sa bežne používajú všetky nižšie uvedené technológie 3M. Nasledujúci zoznam slúži na relatívne porovnanie výkonnosti produktov.

Utesňovanie zvarov
 • + = Dobré ++ = Lepšie +++ = Najlepšie
Zalievanie a Zapuzdrenie
 • + = Dobré ++ = Lepšie +++ = Najlepšie

Spojte sa s nami

Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia. Kontaktujte nášho technického špecialistu spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia. Kontaktujte nášho technického špecialistu spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.