Obrázok pripevňovania inštalácií a obkladov na povrch

Spôsoby montáže pri pripevňovaní inštalácií a obkladov

Produktové riešenia 3M na pripevňovanie inštalácií a obkladov pevne a dlho držia, a prinášajú vkusný dizajn

Opýtajte sa odborníka zo spoločnosti 3M

Dokonalé nástroje na štýlové prevedenie

 • Pripevňovanie inštalácií a obkladov je aplikácia menších predmetov na väčší povrch na zaistenie väčšej funkčnosti alebo dekoráciu. Tieto druhy pripevnenia sú bežné v oblastiach dopravy, prístrojovej techniky, nábytku, stavebníctva a architektúry. Často vyžadujú pevnosť na udržanie vlastnej tiaže, estetickosť, odstrániteľnosť a rýchle nalepenie bez upínania alebo len s ľahkým upnutím. ​

 • Pracovník pripevňujúci parkovaciu značku na betónovú stenu

  Montáž inštalácie

  Medzi príklady patria malé značky, zrkadlá a biele tabule či spojenie panelov s čiastočným pokrytím lepidla.​

 • Dekoratívny obklad pripevnený na lakovaný povrch

  Pripevňovanie obkladov

  Dekorácie alebo značky pripevnené na povrch. Medzi príklady patria typové štítky, olepovanie hrán, skosené hrany, rozety a priečky.​

 • Zaťaženie šmykom sa vyskytuje v prípade prekrývajúcich sa spojov

  Zaťaženie šmykom montáže pri pripevňovaní inštalácií a obkladov​

  Veľmi podobné montážam lepenia panelov k rámom a lepenia výstuží k panelom, inštalácia a obklady často podliehajú zaťaženiu šmykom v dôsledku vlastnej tiaže a pôsobením gravitácie. Pretože spoj je často už navrhnutý na zaťaženie šmykom, je to vo svojej podstate vhodnejšie prevedenie pre spájanie lepením. V prípade niektorých aplikácií inštalácie však bude okrem zaťaženia šmykom dochádzať aj k určitému štiepeniu – skôr v podobe rázov než vlastnej tiaže. Predstavte si napríklad sklá alebo kryty nasadené na prenosnú elektroniku alebo puzdrá. Pevnosť lepidla alebo pásky možno otestovať vykonaním skúšky pádu alebo dynamickým zaťažením.​

Kategórie produktov a posúdenie vhodnosti lepidla na pripevňovanie inštalácií a obkladov

Elegancia dizajnu spočíva v detailoch. Preto potrebujete lepidlá na inštalácie a obklady, ktoré pevne držia, keď to potrebujete, ľahko sa odlepia a v prípade potreby nie sú vidieť, čím sa zaistí čistý vzhľad. Pásky a lepidlá 3M sú ideálne na predmety so skrytým pripevnením, napr. malé značky, panely alebo zrkadlá a aj priečky, lemovanie, skosené hrany, rozety a ďalšie obklady.

 • Osvedčenou alternatívou skrutiek, nitov, zvarov a ďalších mechanických upínacích prvkov sú lepiace pásky s vysokou pevnosťou. Môžu byť vopred nanesené na obklad, čím sa zaistí flexibilita výroby. Sú ideálne na rôzne podklady.

 • Akrylátové, epoxidové a polyuretánové konštrukčné lepidlá udržia pri prekrytí väčšiu pevnosť v šmyku než 6,8 MPa (1000 psi). Používajú sa na predmety s veľkou vlastnou tiažou a menšími spojovacími plochami (napr. konzoly na ťažkých dielcoch, nevhodne zosúladené diely s veľkým odpružením).

 • Jednozložkové bezrozpúšťadlové kyanoakrylátové (CA) lepidlo, ktoré dosahuje manipulačnú pevnosť v priebehu 5 – 30 sekúnd. Najlepšie sa hodí na malé a veľmi tesné lepené spoje (<10 cm ). Zvyčajne sa používa na gumu a plasty.

 • Papierový, fóliový alebo tkaninový nosný podklad s lepidlom citlivým na tlak na obidvoch stranách. Možno nanášať na povrch vo vrstvách ručne alebo automaticky. Možno ich vopred naniesť na obklad. Poskytuje veľmi tenké, estetické lepené spoje. Špeciálna zloženia na plasty s nízkou povrchovou energiou (LSE).

 • Lepidlo citlivé na tlak na vložke. Možno nanášať na povrch vo vrstvách ručne alebo automaticky. Možno ich vopred naniesť na obklad. Poskytuje veľmi tenké, estetické lepené spoje. Špeciálna zloženia na plasty s nízkou povrchovou energiou (LSE).

 • Opakovane zatvárateľné spojovacie prvky so suchým zipsom 3M™ Dual Lock™ a 3M™ na pevné, no napriek tomu odoberateľné upevňovacie riešenie. Tieto produkty sú ideálne na rýchlu montáž a výmenu inštalácií, obkladov alebo značiek.

 • 100 % pevná termoplastická živica dosahujúca pevnosti zlepenia v priebehu niekoľkých sekúnd. Najlepšie na drevo a plasty.


Faktory ovplyvňujúce výkonnosť pre pripevňovanie inštalácií a obkladov

Pri použití na pripevňovanie inštalácií a obkladov sa bežne používajú všetky nižšie uvedené technológie 3M. Nasledujúci zoznam slúži na relatívne porovnanie výkonnosti produktov.

 • + = Dobré ++ = Lepšie +++ = Najlepšie

Spojte sa s nami

Sme tu pre vás.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia. Kontaktujte nášho technického špecialistu spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho produktu pre svoj projekt? Obráťte sa na nás, ak potrebujete radu týkajúcu sa produktov, technických parametrov alebo použitia. Kontaktujte nášho technického špecialistu spoločnosti 3M, alebo nám zavolajte na číslo +421 2/491 052 11.