Výber ochrany sluchu 3M

Výber ochrany sluchu

 • Voľba chráničov sluchu pre vašich zamestnancov zo stoviek rôznych typov, štýlov, tvarov a veľkostí zariadení môže byť výzvou. 3M vám môže pomôcť.

Typy redukcie hluku

 • Typy ochrany sluchu

  Konvenčné zmiernenie
  Zníženie hluku spôsobené bežnými útlmovými zariadeniami je rovnaké bez ohľadu na úroveň hluku. Tie sú navrhnuté tak, aby poskytovali zamestnancovi konzistentné množstvo útlmu v priebehu pracovného dňa.

  Útlm závislý na úrovni
  Zníženie hluku dosiahnuté útlmom závislých chráničov sa líši od jeho úrovne. Tento typ chrániča poskytuje väčšiu ochranu pri vysokej hladine hluku a je obzvlášť účinný pre:
   

  • Premenlivé podmienky hluku: pomáhajú pracovníkom udržiavať situačné vedomie bez toho, aby museli odstrániť svoje chrániče sluchu.
  • Impulzné zvuky: Veľmi krátke, hlasné zvuky, ako napríklad výbuch oblúka alebo výbuch pneumatickej klincovej pištole. Ak chcete získať viac informácií o ochrane sluchu pre impulzný hluk, prečítajte si bulletin technických údajov 3M č. 234 (PDF, 266,82 KB).

  HPD závislé od úrovne môžu byť neelektronické (pasívne) alebo elektronické (aktívne). Elektronické úrovne závislé HPD sú vybavené environmentálnymi mikrofónmi na zdvihnutie nízkych zvukov. Používateľ môže upraviť hlasitosť prichádzajúcich zvukov podľa svojej preferovanej úrovne počúvania. 

  Jednotný (plochý) útlm
  Nízke frekvencie (basy) sa znižujú o približne rovnaké množstvo ako vysokofrekvenčné zvuky (výšky) na prirodzenejšiu kvalitu zvuku. Pôvodne navrhnuté pre hudobníkov, môžu byť použité aj pri ochrane sluchu. Väčšina rovnomerných útlmov HPD poskytuje celkovo nižšie zníženie hluku a môže byť dobrou voľbou pre zamestnancov vystavených nižšej hlučnosti.


Výber ochrany sluchu

Ak chrániče sluchu nie sú pohodlné, ľahko ovládateľné alebo nadmerne rušia sluch pracovníko, môže sa znížiť percento času nosenia, známe aj ako čas opotrebovania. Dokonca aj tie najlepšie chrániče sluchu sa nepoužívajú, ak nie sú pohodlné, kompatibilné s vykonávanou prácou a ostatnými OOPP. Pracovníci potrebujú nielen ochranu pred nebezpečnými hlasnými zvukmi, ale často musia byť schopní počuť a ​​komunikovať v práci.

1. Zvážte pohodlie ako prvé

 • Tlak, ktorý pocítite pri nosení zátky do uší, sa líši v závislosti od materiálu a veľkosti zátky v uchu vzhľadom k veľkosti zvukovodu. S chráničmi sluchu je tlak na hlavovú pásku pevne držaný na mieste, aby bol zabezpečený dobrý útlm. Avšak ak je tlak v obidvoch prípadoch nadmerný, môže spôsobiť nosenie chráničov sluchu nepohodlie. Pred rozhodnutím, ktorý typ ochrany sluchu si vyberiete, pracovníci môžu na dlhší čas nosiť jeden alebo viac rôznych modelov.
 • Poskytnite niekoľko veľkostí zátkových chráničov sluchu svojim zamestnancom, ktoré uľahčia výber veľkosti, ktorá im sadne. Tým pádom ich budú chrániť v takej miere, aby ich nosenie nebolo nepohodlné. Okrem výhody komfortu je dôležité mať viac veľkostí, aby ste sa ubezpečili, že pracovníci môžu dosiahnuť efektívnu ochranu. Pre ľudí s malými ušami môže byť napríklad jednoduchšie vložiť do ušného kanálika malé ušné zátky po ich zrolovaní.
 • Keď sa zavádzajú zátky do uší alebo sa do ucha vloží zátka niekoľkokrát denne, jej mäkkosť v uchu sa môže stať dôležitým faktorom. Rada 3M™ E-A-Rsoft™ je vyrobená z polyuretánovej peny, ktorá je na dotyk mäkšia ako iné druhy peny.
 • Hmotnosť môže byť tiež kritériom výberu ochrany sluchu. Vzhľadom k tomu, že útlmové chrániče s vyššou ochranou sluchu často obsahujú väčšie, o niečo ťažšie ušné chrániče, môže byť kompromisom výber slúchadiel s vyššou mierou zníženia hluku. Výber ľahšieho slúchadla môže nielen umožniť ľahšie počuť dôležité zvuky, ale môže to byť tiež pohodlnejšie, čo umožňuje pracovníkom nosiť ich neustále, keď sú vystavení hluku.
 • V horúcom, vlhkom prostredí môžu byť chrániče sluchu nepríjemné ak sú viac opotrebované. Naopak, slúchadlá by mohli byť preferované pracovníkmi pracujúcimi v chladných, veterných podmienkach. Ľahké alternatívy, ako sú pásikované HPD a umývateľné, opätovne použiteľné zátky do uší, sú tiež dostupné, aby pomohli maximalizovať pohodlie a udržiavať dobrú hygienu. Zátkové chrániče sluchu 3M™ E-A-R™ Classic™ sú vyrobené najmä z PVC peny odolávajúcej absorpcii vlhkosti, ktorá sa môže vyskytnúť pri potení v horúcich a vlhkých podmienkach.

2. Faktor v jednoduchosti použitia

 • Keď majú pracovníci špinavé ruky alebo nosia rukavice, opakovane použiteľné zátky s úchytom pomáhajú udržiavať špičky zátok čisté počas používania. Vzhľadom na to, že tieto chrániče sluchu nie je potrebné rolovať pred vložením, špičky zátky do uší sa tak ľahko neznečistia.
 • Pracovníci, ktorí si potrebujú rýchlo nasadiť ochranu sluchu, alebo ktorí si berú a nasadzujú ochranu sluchu mnohokrát denne, môžu tiež oceniť sluchové zátky typu "push-to-fit" a chrániče sluchu s pásikom. Sú "ihneď pripravené na nosenie" a pracovník si ich vie rýchlo nasadiť.

  Mušľové chrániče sluchu s úchytom na prilbu a jedinečným systémom, ktorý umožňuje pracovníkom udržiavať ich chrániče sluchu pohodlne pripojené k bezpečnostným okuliarom, môže tiež uľahčiť dodržiavanie pravidiel ochrany sluchu. Najmä pre ľudí, ktorí opakovane odstraňujú a používajú ochranu sluchu alebo na pracovisku, ktoré má povinné požiadavky na nosenie pevných heliem.

 • Keď je ochrana sluchu potrebná len príležitostne, ponúknite chrániče na uši s kompaktným puzdrom na ukladanie, aby ste udržali zátky čisté. Plniace dávkovače pre zátky na uši sú tiež možnosťou, aby ste sa uistili, že HPD sú k dispozícii vždy a všade tam, kde sú potrebné.
 • Zamestnanci, ktorí nosia ochranu sluchu, môžu tiež potrebovať iné druhy ochrany, ako je ochrana dýchania, zraku, tváre a hlavy. Myslite na to, ako budú tieto rôzne typy OOPP fungovať spoločne. Vyhodnoťte výber jednotlivých OOPP, aby ste sa uistili, že požadovaný výkon jedného typu OOPP nie je ohrozený používaním iného. Adaptéry umožňujúce pripevňovať chrániče k pevným helmám a štítom na tvár môžu byť spôsobom, ako v mnohých prípadoch minimalizovať tento problém. V niektorých prípadoch sú chrániče sluchu s pásikom na krk vhodnou alternatívou.

  Kompatibilita s pracovným prostredím je tiež dúležitá. V špinavých a prašných situáciách je možné uprednostňovať umývateľné opakovane použiteľné zátkové chrániče sluchu. V potravinárskom priemysle sú niekedy potrebné kovové zistiteľné zátky do uší, aby zamestnávateľom pomohli zabrániť kontaminácii spúspbenú zátkami a šnúrkami.

3. Venujte pozornosť komunikačným potrebám zamestnancov

Pozrite si produkty ochrany komunikácie 3M PELTOR

 • Niektorí zamestnanci sa môžu obávať, že nebudú môcť počuť, keď nosia ochranu sluchu. Aj keď je pravda, že používatelia HPD nebudú počuť natoľko, ako bez ochrany sluchu, vo väčšine prípadov budú ľudia s normálnym počutím schopní počuť dostatočne dobre aj s ochranou sluchu, ak:
   

  • vybrané HPD majú primerané množstvo zníženia hluku pre expozíciu (nie príliš veľa a nie príliš málo) a
  • sú nosené podľa pokynov používateľa

  Pri veľmi hlučných situáciách vám chrániče sluchu umožnia počuť na pohodlnejšej úrovni, podobne ako slnečné okuliare vám pomôžu vidieť jasnejšie počas jasného slnečného dňa.

 • Ak hluk na pracovisku dosiahne 85 dB (A) a vyššie, musíme navzájom kričať, aby sme mohli komunikovať. Bez ochrany sluchu, vaše uši nemôžu ľahko spracovať krik a hluk a schopnosť presne počuť rozhovor je znížená. Vaše uši sú doslova preťažené zvukom. Okrem toho môže dôjsť k dočasnej strate sluchu, čo problém zhoršuje.

  Je to ako ísť na pláž bez slnečných okuliarov. Vaše oči sú preťažené svetlom, takže je ťažké vidieť jasne.

 • Keď nosíte ochranu sluchu, hlasité zvuky sa znižujú na komfortnejšiu úroveň. Na tejto úrovni sú vaše uši schopné spracovať hluk, rozhovor a dôležité upozornenie znie normálne s menším skreslením.

  Je to ako na sebe slnečné okuliare na pláži. Stínované šošovky prinášajú svetlo do úrovne, kde vaše oči dokážu spracovať to, čo vidíte, s menším skreslením.

 • Avšak nosenie chráničov sluchu s vysokým útlmom v situáciách s nízkym šumom (napríklad pod 80 dBA) môže viesť k nadmernej ochrane a spôsobiť nežiaduce zníženie schopnosti počuť a ​​komunikovať.

  Je to podobné tomu, ako keď nosíte tmavé slnečné okuliare po západe slnka alebo počas mračného dňa. Keď je svetlo na oveľa nižších úrovniach, nosenie slnečných okuliarov vedie k nadmernej ochrane a môže sťažiť videnie.

  S ochranou sluchu ide o vyrovnanie útlmu a situačného povedomia - schopnosť počuť, čo sa deje na pracovisku. Chrániče sluchu závislé na úrovni môžu napomôcť zamestnancom, ktorí hlásia ťažkosti s detekciou dôležitých zvukov a komunikáciou pri nosení HPD. Pre tých, ktorí potrebujú komunikovať rozhlasom alebo telefónom, sú ti chrániče sluchu, ktoré sa pripájajú k vonkajším obojstranným rozhlasom, so zabudovanými rádiami a jednotkami, ktoré sa spájajú k bezdrôtovým zariadeniam a umožňujú súčasné pripojenie a ochranu.


Typy ochrany sluchu

V uchu

 • Jednorazové penové chrániče sluchu 3M
  Jednorazové penové zátky do uší

  Najpoužívanejší typ HPD: mäkká pena sa zroluje do malého valca a potom sa vloží do ucha.
   

  • Pohodlne: Zodpovedá jedinečnému tvaru zvukovodu
  • Cenovo dostupné: Nízka cena za pár
  • Efektívne: Vysoké zníženie hluku pri správnom nosení.
 • Sluchátka na zasúvanie do uší 3M
  Zátkové chrániče sluchu

  Mäkké penové špičky s ohybným telom, bez toho, aby ste museli zrolovať penové špičky pred vložením do uší
   

  • Jednoduché použitie: funguje dobre pre zamestnancov, ktorí majú problémy s rolovaním a vkladaním jednorazových zátok do uší
  • Praktické: Môže sa použiť, keď má pracovník špinavé ruky alebo nosí rukavice.
  • Pohodlné: Mäkká pena zodpovedá jedinečnému tvaru ušného kanálika
 • Opätovne použiteľné zátkové chrániče sluchu 3M
  Opätovne použiteľné zátky do uší

  Tvarované zátkové chrániče sluchu, pre lepšie priľnutie k zvukovodu.
   

  • Menej odpadu: Môžu sa opakovane používať
  • Nákladovo efektívne: menej často sa nahrádzajú za dlhodobejšie znižovanie nákladov
  • Pohodlné: Môže sa použiť, keď sú ruky špinavé alebo pracovníci nosia rukavice
  • Všestranné: Materiál neabsorbuje vlhkosť. Je osvedčený v mokrom prostredí alebo keď sa zamestnanci veľmi potia
  • Dosah útlmu: Výrobky vybavené priechodným akustickým filtrom umožňujú užívateľovi počuť väčší zvuk, keď je situačné povedomie dôležité
 • Zátky do uší na mieru 3M
  Vlastné tvarované ušné zátky

  Odolný, mäkký materiál tvarovaný do jedinečného tvaru uší nositeľa.
   

  • Menej odpadu: Môže sa opakovane používať dlhšie
  • Pohodlne: Vhodne sa prispôsobia ušiam nositeľa presne vtedy, čo zahŕňa presné okopírovanie zvukovodu používateľa
  • Všestranné: Zníženie hluku je možné prispôsobiť výrobným procesom namontovaním špecifických akustických filtrov

Na uši

 • 3M PELTOR Slúchadlá
  Mušľové chrániče sluchu

  Plastové ušné kryty pripevnené k nastaviteľnému hlavovému pásiku pokrývajú celé uši, aby sa zabránilo vstupu hluku. Mäkké vankúšiky utesňujú uši na boku hlavy používateľa.
   

  • Jednoduché použitie: Väčšina ľudí sa naučí správne ich používať bez väčších problémov
  • Pohodlné: V prípade potreby rýchlo nasuňte a odoberte ochranu sluchu
  • Alternatíva k zátkám do uší: Niektorí ľudia dávajú prednosť tomu, aby nosili zátkové chániče, alebo ich nemôžu nosiť
 • Pásové chrániče sluchu 3M
  Zátkové chrániče sluchu s pásom

  Mäkká pena alebo elastické špičky držia na mieste pružným pásom.
   

  • Pohodlné: V prípade potreby rýchlo nasuňte a odoberte ochranu sluchu. Dobrá voľba pre ľudí, ktorí sa pohybujú v hlučnom prostredí
  • Všestranné: Široká škála štýlov čelenky a typov pre uši
  • Stredné tlmenie: Umožňuje používateľovi počuť väčší zvuk, keď nie je potrebný vysoký útlm

Pracovníci so stratou sluchu

V niektorých prípadoch môžu chrániče sluchu závislé od úrovne pomôcť pracovníkom s poruchou sluchu získať lepšie situačné povedomie a pomôcť im bezpečne pracovať v hluku pri nosení ochrany sluchu.


Niektoré zdroje informácií o možnostiach ochrany sluchu pre pracovníkov so stratou sluchu:
 

 • DÔLEŽITÁ POZNÁMKA: Tieto informácie sú založené na vybraných súčasných národných požiadavkách. Ďalšie požiadavky krajiny alebo miestne požiadavky sa môžu líšiť. Vždy si prečítajte pokyny používateľa a dodržujte miestne zákony a predpisy. Táto webová stránka obsahuje prehľad o všeobecných informáciách a nemali by ste sa na ne spoliehať pri rozhodovaní. Čítanie týchto informácií neprokazuje a neosvedčuje odbornosť v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia. Informácie sú aktuálne k dátumu uverejnenia a požiadavky sa môžu v budúcnosti zmeniť. Na tieto informácie by ste sa nemali spoliehať izolovane, pretože obsah je často sprevádzaný dodatočnými a/alebo objasňujúcimi informáciami. Musia sa dodržiavať všetky platné zákony a predpisy.

  Ďalšie informácie vám poskytne miestna kancelária spoločnosti 3M.