Ochrana sluchu je základným prvkom takmer všetkých programov na ochranu sluchu. Spoločnosť 3M vám môže pomôcť s odbornými znalosťami a produktmi, ktoré potrebujete na ochranu svojich zamestnancov.
Zariadenia na ochranu sluchu (HPD) pomáhajú znížiť vystavenie pracovníkov hluku tým, že zablokujú časť zvuku, ktorý vstupuje do ich uší. Sú najúčinnejšie, keď sa používajú v spojení s inými metódami na zníženie vystavenia nebezpečným hlukom, ako sú programy Kúpiť ticho a ovládanie hluku. V programe ochrany sluchu (POS) je lepšie eliminovať alebo znižovať závažnosť nebezpečenstva skôr než zmeniť spôsob, akým ľudia pracujú alebo vyžadovať, aby pracovníci nosili osobné ochranné pracovné pomôcky (OOPP).
Ak je kontrola nebezpečného hluku neuskutočniteľná pri zdroji alebo pomocou inžinierskej metódy, HPD sú dôležitým faktorom. Ponúknite množstvo HPD, ktoré poskytujú pracovníkom možnosti z hľadiska komfortu, jednoduchosti používania, komunikácie a zníženia hluku (útlm). Vyvážte potrebu zníženia hluku s potrebami jednotlivých pracovníkov a pracovného prostredia. To môže znamenať, že je potrebných niekoľko typov chráničov sluchu. Zvážte možnosť ponúknuť HPD, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomohli pracovníkom počuť dôležité zvuky, keď existujú obavy o komunikáciu a bezpečnosť v práci.
Možno najdôležitejšie zo všetkých je školiť vašich zamestnancov o chráničoch sluchu a ako ich správne používať. Postoje a správanie vašich zamestnancov môžu byť rovnako dôležité ako návrh samotných HPD pri ochrane ich sluchu.
Smernica Európskeho parlamentu o fyzikálnych činiteľoch (hluk) 2003/10/ES vyžaduje, aby boli k dispozícii príslušné chrániče sluchu, keď sa musí dosiahnuť denná hladina hluku 80 dB (A) po dosiahnutí 85 dB (A). Pracovník nesmie byť nikdy vystavený medznej hodnote 87 dB (A). Úloha chráničov sluchu je jasne definovaná pri dosahovaní limitu. Chránená expozícia je odhadovaná miera vystavenia zamestnanca po vystavení hluku a zohľadnení ochrany poskytovanej HPD. V európskom usmerňujúcom dokumente EN 458: 2016 sa uvádza, že ochrana sluchu, ktorá poskytuje účinnú hladinu zvuku do ucha (L'p, A, eq) medzi 70dB a 80dB, sa považuje za vhodnú.
Vzhľadom na veľký počet možností na ochranu sluchu na výber, zamestnávatelia nemajú ťažkosti s výberom viacerých HPD z množstvah kategórií, ktoré poskytujú správne množstvo zníženia hluku. Keďže veľkosti zvukových kanálov sa medzi skupinami pracovníkov veľmi líšia, nezabudnite uviesť niekoľko veľkostí a typov zátkových chráničov sluchu. Keďže hlukové a pracovné úlohy sú zvyčajne dosť odlišné, môže byť užitočné zahrnúť aj iné možnosti, ako sú chrániče sluchu, pásové chrániče sluchu a chrániče sluchu závislé od úrovne, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomáhali zamestnancom udržiavať svoju schopnosť počuť dôležité zvuky.
Keďže efektívne využívanie ochrany sluchu súvisí so zručnosťou a motiváciou užívateľa, školenie a vzdelávanie zamestnancov je mimoriadne dôležité. Školenie by malo obsahovať informácie o relatívnych výhodách rôznych štýlov chráničov sluchu, o tom, ako ich vybrať, správnom používaní a starostlivosti a kedy ich nahradiť. Na zvýšenie vplyvu vášho vzdelávania nezabudnite zahrnúť interaktívne metódy učenia, prispôsobiť obsah vášmu konkrétnemu zariadeniu a zistiť, čo môže motivovať vašich zamestnancov, aby boli pozorní, a aby dôsledne nosili ochranu sluchu. Pripomínajte zamestnancom, kedy, kde a ako nosiť ochranu sluchu pomocou znakov a plagátov v hlučných oblastiach.
Každý ochranný chránič sluchu má súbor hodnôt útlmu, ktoré sú odvodené z úradného testovania v súlade s príslušnou harmonizovanou európskou normou. Hodnoty útlmu sa vykazujú tromi samostatnými spôsobmi; Zjednodušená redukcia hluku(SNR), vysoká, stredná a nízka (HML) a oktávové pásmo. Tieto hodnoty útlmu sú získané od veľmi skúseného testovacieho panelu za kontrolovaných laboratórnych podmienok. Avšak na pracovisku môže byť zníženie hluku dosiahnuté jednotlivým užívateľom niekedy výrazne nižšie. Ak laboratórne generované údaje o útlme vyžadujú ľubovoľný korekčný faktor (zníženie), postupujte podľa vašich vnútroštátnych predpisov.
Spoločnosť 3M dôrazne odporúča testovanie ochrany sluchu ako najlepšiu metódu na overenie toho, že každý zamestnanec získa požadovanú úroveň ochrany. Môžete rýchlo merať a zdokumentovať hodnotenie osobného útlmu (PAR) pre každé ucho pomocou systému, ako je 3M ™ E-A-Rfit ™ Dual Ear Validation System. Pomocou týchto informácií môžete ľahko identifikovať tých zamestnancov, ktorí potrebujú ďalšie školenie, alebo ktorí majú mať inú veľkosť alebo štýl ochrany sluchu.
V európskom usmerňujúcom dokumente EN 458: 2016 sa vysvetľuje prínos individuálneho testovania vhodnosti ako spôsobu zlepšenia výkonnosti ochrany sluchu v teréne. Spoločnosť 3M dôrazne odporúča testovanie chráničov sluchu ako indikátor zníženia hluku získaného jednotlivými zamestnancami.
Zamestnávatelia musia poskytnúť rôzne vhodné ochranné chrániče sluchu všetkým zamestnancom, ktorí sú vystavení hladine hluku pri hodnote 80dB (A) pre dolnú expozíciu. Striktné nosenie sa musí dodržať pri hodnote akčnej hornej expozície 85dB (A). Pri tejto hodnote musí byť ochrana sluchu zamestnancom poskytovaná bezplatne a v prípade potreby musí byť vymenená.
Zamestnávatelia musia poskytnúť školenie o používaní a starostlivosti o všetky chrániče sluchu poskytované zamestnancom, zabezpečiť správnu počiatočnú montáž a dohliadať na správne používanie všetkých ochranných chráničov sluchu (Európska smernica 89/656 / EHS o používaní OOP).
Zamestnávatelia musia zabezpečiť, aby chrániče sluchu používali zamestnanci, ktorí patria do ktorejkoľvek z týchto kategórií:
Zamestnávateľ musí vyhodnotiť útlm HPD pre špecifické prostredie, v ktorom sa chránič používa na zabezpečenie optimálnej úrovne ochrany s náležitým ohľadom na nadmernú ochranu, ktorá môže ovplyvniť počuteľnosť dôležitých signálov a núdzových zvukov, ako sú požiarne poplachy, pohyblivé vozidlá atď.
Ideálna efektívna hladina zvuku pod ochranou sluchu by mala byť v rozmedzí od 75 do 70 dB (A).
Primeranosť útlmu ochrany sluchu sa musí prehodnotiť vždy, keď sa vystavenie hluku zamestnancov zvýši až do bodu, keď HPD už nebude poskytovať dostatočnú ochranu. Zamestnávateľ musí podľa potreby poskytnúť účinnejšiu ochranu. V žiadnom prípade nesmie byť prekročená hraničná hodnota a môže sa dosiahnuť nosením vhodných chráničov sluchu.
Účinnosť HPD priamo súvisí s tým, ako dobre utesňujú zvuk v prostredí, čo sa nazýva akustické tesnenie, bez akustického utesnenia preniká nadbytok zvuku do zvukovodu.
Niektoré zvuky sa ťažšie blokujú ako iné. Napríklad zvuky s nízkou frekvenciou (basy na hudobnom meradle) sú ťažšie zoslabené ako vysokofrekvenčné zvuky (výšky na hudobnom meradle). Aby sa dosiahlo dobré tlmenie zvukov nízkych aj vysokých frekvencií, zátkové chrániče sluchu musia správne utesniť uši zvnútra a mušľové chrániče sluchu okolo uší bez úniku. Ak dôjde k netesnostiam, môže sa prejsť nízkym frekvenčným zvukom, čo spôsobí pokles celkovej redukcie šumu. Návrhy na optimalizáciu zníženia hluku chráničov sluchu:
Výber ochrany sluchu pre vašich zamestnancov sa týka nájdenia správnej rovnováhy pohodlia, jednoduchosti použitia, útlmu a situačného povedomia.
Účinnosť chrániča sluchu závisí nielen od zníženia frekvencie, vrátane zjednodušeného zníženia hluku (SNR), vysokého (H) stredného (M) nízkeho (L) a oktávového pásma prístroja, ale aj od toho, ako dobre zapadá a jeho stav.
Testovanie ochrany sluchu sa považuje za spôsob, ako zlepšiť účinnosť ochrany sluchu v teréne v súlade s európskou smernicou EN 458: 2016. Aj keď to nie je povinná požiadavka, má niekoľko výhod a pomôže zamestnávateľom splniť požiadavky na zabezpečenie správnej počiatočnej montáže a dohľad nad správnym používaním všetkých chráničov sluchu.
Výskum naznačuje, že mnohí používatelia dosahujú menšie zníženie hluku, ako naznačuje útlm na obale kvôli zmenám v inštalácii a motivácii používateľa. Vzhľadom na túto variabilitu 3M dôrazne odporúča testovanie vhodnosti na overenie útlmu získaného každým zamestnancom.
Systémy testovania vhodnosti, ako je systém overovania 3M™ E-A-Rfit™ DualEar™, sa označujú ako systémy odhadovania útlmu poľa (FAES). Meraním získaným počas testovania FAES je hodnotenie osobného útlmu (Personal Attenuation Rating - PAR). Parametre PAR poskytujú okamžitý prehľad o tom, ako dobre chráni sluch znižujúci zvuk pre daného pracovníka. Aj napriek tomu, že sa chráni sluch sa môže každý deň líšiť, toto testovanie pomáha overiť, že každý pracovník je schopný správne nasadiť chrániče sluchu a dosiahnuť dostatočné útlm a že chránič sluchu je vhodný pre veľkosť a tvar zvukovodu alebo hlavu. Viac informácií o 3M™ E-A-Rfit™ Viac informácií o 3M™ E-A-Rfit™ nájdete tu.
Niektoré z kľúčových výhod testovania vhodnosti HPD sú:
DÔLEŽITÁ POZNÁMKA: Tieto informácie sú založené na vybraných súčasných národných požiadavkách. Ďalšie požiadavky krajiny alebo miestne požiadavky sa môžu líšiť. Vždy si prečítajte pokyny používateľa a dodržujte miestne zákony a predpisy. Táto webová stránka obsahuje prehľad o všeobecných informáciách a nemali by ste sa na ne spoliehať pri rozhodovaní. Čítanie týchto informácií neprokazuje a neosvedčuje odbornosť v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia. Informácie sú aktuálne k dátumu uverejnenia a požiadavky sa môžu v budúcnosti zmeniť. Na tieto informácie by ste sa nemali spoliehať izolovane, pretože obsah je často sprevádzaný dodatočnými a/alebo objasňujúcimi informáciami. Musia sa dodržiavať všetky platné zákony a predpisy.
Ďalšie informácie vám poskytne miestna kancelária spoločnosti 3M.