3M automobilový priemysel
Nákladné vozidlo

Vlastné riešenia sú overené

pre výrobu v odvetví nákladných vozidiel

Spýtajte sa odborníka

Nákladné vozidlá

Autonómne, ľahšie a pohodlnejšie nákladné automobily a doručovateľské dodávky. Zistite, ako spájať tvrdé plasty, znížiť hluk v interiéri a zabrániť prieniku prímesí v priebehu lakovania.

Každú sekundu sa na svete vyrobí niekoľko stoviek nákladných automobilov, v ktorých sa použila technológia 3M. Pomáhame znižovať hmotnosť vozidla, naše akrylátové penové pásky zaistia okamžité utesnenie dverí a široký sortiment brúsnych materiálov zabezpečí dokonalý vzhľad laku. Vieme, aký dôležitý je výkon a spoľahlivosť, preto máme tím inžinierov pripravený pomôcť vám v každej fáze návrhu a výroby. Váš individuálny poradca vám dodá potrebné dokumenty a pomôže vám vytvoriť efektívny systém doručovania.

Ostatná doprava

 • Zistite, ako znížiť výrobné náklady, optimalizovať výrobnú dobu a zlepšiť kvalitu lakovacej kabíny.

 • Návrh, výroba, opravy a údržba – chcete znížiť náklady na brúsenie, znížiť hladinu hluku a ochrániť povrch?

 • Hliníková loď alebo katamaran z uhlíkových vlákien? Vieme, ako pracovať s živicami a dosiahnuť dokonale hladké povrchy.

 • Objavte najväčšie portfólio výrobkov 3M pre výrobcov a dodávateľov v oblasti leteckého priemyslu.


Obráťte sa na odborníka spoločnosti 3M špecializovaného na nákladné vozidlá!

Sme tu, aby sme vám pomohli

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho riešenia pre svoj projekt? Obráťte sa na odborníka zo spoločnosti 3M, ak potrebujete radu týkajúcu sa niektorého z výrobkov, aplikácií či technickú radu alebo konzultáciu.+421 2 49 10 52 11

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho riešenia pre svoj projekt? Obráťte sa na odborníka zo spoločnosti 3M, ak potrebujete radu týkajúcu sa niektorého z výrobkov, aplikácií či technickú radu alebo konzultáciu.
Tel.: +421 2 49 10 52 11


Príprava povrchu

Povrch materiálu, ktorý sa má spracovať, sa opracuje. Cieľom je zvyčajne pripraviť ho na ďalší proces, ako je lakovanie, spájanie a pod. Tento proces môže zahŕňať chemickú alebo mechanickú (abrazívnu) úpravu, eloxáciu, korónovú úpravu a pod.


Lakovanie

Materiály majú ochrannú vrstvu, aby poskytovali ochranu proti korózii alebo iným faktorom (oder, UV atď.) alebo aby dosahovali požadovaný vzhľad povrchu.

 • Lakovanie dielov vozidiel

  Pri používaní dvoch farieb pri lakovaní karosérií nákladných vozňov, vonkajších prvkov (nárazníkov, spojlerov atď.) alebo interiérových panelov, prípadne pri potrebe oddelenia plôch, ktoré sa nemajú lakovať, je nevyhnutné použiť maskovaciu pásku.


  Výrobky:

  Maskovacie pásky (301E, 401E, 501E)
  Vinylové pásky (471, 471 , 4737)


  Prečo 3M?

  Papierové maskovacie pásky 3M sa ľahko aplikujú z kotúča, dobre priľnú k povrchu, vytvárajú rovnú líniu a dobre tesnia. Pri odstránení sa netrhajú, nestrapkajú ani po sebe nezanechávajú stopy lepidla. Papierové maskovacie pásky 3M sú vhodné pri vypaľovaní laku pri teplotách až do 160 stupňov Celzia (páska 501E). Vinylová páska 471 (471+) je ideálna na maskovanie zložitých tvarov. Ak chcete dosiahnuť zreteľnú a presnú oddeľovaciu líniu pri vypaľovaní laku pri vysokých teplotách až do 150 stupňov Celzia, odporúčame použiť vinylovú pásku 4737. Vďaka našim prevodníkom môžeme ponúknuť pásku vyrezanú do určitého tvaru.

 • Brúsenie: 61-5002-8408-8
  Elektrické náradie, brúsne materiály a príslušenstvo 3M: 61-5002-8217-5
  Scotch-Brite 7447/7448 PRO: 61-5002-8360-3


  Výrobky:

  Kotúče Scotch-Brite™
  Brúsne hárky

 • Každý výrobca finálnych výrobkov a každý dodávateľ na jednotlivých stupňoch dodávateľského reťazca má vyhradený priestor, kde sa vykonávajú bodové opravy laku. Systém Accuspray™ je ideálny pre presné bodové opravy a vyznačuje sa jednoduchým čistením a údržbou. Jedna striekacia pištoľ na vykonanie náterov mnohých nákladných vozňov.


  Výrobky:

  Systém Accuspray™ 3M™ s vymeniteľnými hlavami 1.4, 1.8 a 2.0 využívajúci kelímky PPS™
  Kotúče Scotch-Brite™
  Brúsne hárky


  Prečo 3M?

  Systém Accuspray™ 3M™ s vymeniteľnými hlavami 1.4, 1.8 a 2.0 využívajúci kelímky PPS™. Jedna pištoľ je kompatibilná so všetkými veľkosťami hlavy. Stačí vymeniť hlavu a použiť ju pri ďalšej práci. Zdokumentované úspory nákladov: systém Accuspray™ znižuje množstvo odpadu z rozpúšťadiel, základných náterov a farieb, ako aj čas potrebný na čistenie a údržbu. Technické a inštruktážne videá sú k dispozícii na adrese 3Mspraysolutions.com/Accuspray-system. Všetky striekacie pištole a hlavy Accuspray™ sa vyrábajú v USA! Univerzálne použitie: Systém možno použiť na akúkoľvek aplikáciu náteru (nemusíte na nič čakať, stačí len lakovať). Veľmi silnú vrstvu možno naniesť pomocou tlakového modelu Accuspray™ HG s tvrdým tlakovým kelímkom s mäkkými vložkami PPS™ vo veľkostiach mini, štandard a 850 ml.

 • Chráňte steny a podlahy svojej lakovacej kabíny a zároveň znížte množstvo nečistôt vo vzduchu, ktoré by mohli poškodiť vrstvu laku. Produkty nanášajte na steny a podlahy pomocou dávkovačov, aby ste znížili čas údržby lakovacej kabíny.


  Prečo 3M?

  Ochranný materiál na ochranu kabíny a povrchu obmedzuje množstvo nečistôt, prachu a striekancov, súčasne zrýchľuje a zjednodušuje údržbu kabíny a vďaka dodávanému aplikačnému nástroju znižuje náklady na servisné práce. Zdokumentovanú úsporu nákladov možno potvrdiť pomocou nástroja na analýzu nákladov. Tento ochranný materiál možno použiť ako dočasnú ochranu povrchu vnútri aj mimo kabíny. Materiál je k dispozícii v rôznych šírkach. Ochranný materiál je k dispozícii aj v sivej farbe na použitie na podlahu.

 • Ochranný materiál je ideálny na ochranu povrchov a na udržiavanie čistoty. Používa sa hlavne na podlahy namiesto papiera alebo lepenky, ktoré vyžadujú použitie maskovacej pásky (na uchytenie na podlahu alebo podklad) a ktoré môžu predstavovať riziko zakopnutia.


  Výrobky:

  PN 36852 – Biely zachytávač nečistôt Dirt Trap 71,5 cm


  Prečo 3M?

  Ochranný materiál 3M™ Dirt Trap™ na ochranu kabíny a povrchu obmedzuje množstvo nečistôt, prachu a striekancov a súčasne urýchľuje a uľahčuje výmenu pomocou samolepiaceho systému, pričom vďaka dodávanému aplikačnému nástroju znižuje náklady na servisné práce. Zdokumentovanú úsporu nákladov možno potvrdiť pomocou nástroja na analýzu nákladov. Tento ochranný materiál možno použiť ako dočasnú ochranu povrchu vnútri aj mimo kabíny, napríklad na ochranu cirkulačných ciest, plošín pre vozidlá a prvkov dočasne vystavených znečisteniu. Materiál je k dispozícii v rôznych šírkach. Ochranný materiál je k dispozícii aj v sivej farbe na použitie na podlahu.

 • Príprava podkladu pred lakovaním často vyžaduje použitie plniva. Tento dvojzložkový výrobok sa zmieša, nanesie a vybrúsi. Akékoľvek plnivo treba zmiešať v pomere 50:1 (taký pomer je však ťažké dosiahnuť) a pri použití nesprávneho pomeru je ťažké vykonať jemné vybrúsenie.


  Prečo 3M?

  Dynamický systém miešania 3M™ DMS je patentovaná technológia spoločnosti 3M™, ktorá je určená na zníženie množstva odpadu, zníženie rizika výskytu pórov pri nanášaní na opravovanú plochu a zvýšenie rýchlosti a produktivity práce. Vďaka miešacej tryske a technológii aplikátora, ktorý sa skladá z kazety s plnivom a tužidlom sa plnivo mieša v presnom pomere bez prístupu vzduchu. Pomer miešania 50:1 treba presne dodržať: Dbajte na to, aby produkt dobre vytvrdol, čo uľahčí jeho brúsenie a zníži množstvo opráv laku spôsobených nesprávnym pomerom miešania. Vyššia účinnosť: Stačí stlačiť spúšť a je to – žiadna príprava, žiadne ručné miešanie, žiadne čistenie. Menej chýb: eliminuje sa proces ručného miešania. Plnivá 3M™ DMS sa dodávajú v troch typoch, prispôsobených potrebám rôznych aplikácií, v 276 ml kazetách. Miešanie, nanášanie a brúsenie je jednoduchšie. Komplexný sortiment. 3M™ DMS je patentovaná technológia spoločnosti 3M, určená na zníženie množstva odpadu a pórov a na zvýšenie účinnosti. Pomer miešania 50:1 treba presne dodržať: Dbajte na to, aby produkt dobre vytvrdol, čo uľahčí jeho brúsenie a zníži množstvo opráv laku spôsobených nesprávnym pomerom miešania. Vyššia účinnosť: Stačí stlačiť spúšť a je to – žiadna príprava, žiadne ručné miešanie, žiadne čistenie.

 • Lak sa nanáša na karosériu nákladného vozidla (zvnútra i zvonka) a vytvára ochrannú vrstvu proti korózii.
  Kvalita laku ED zohráva v celom procese lakovania kľúčovú úlohu. Vo všetkých ďalších vrstvách budú viditeľné kazy v nátere ED. Mali by sa teda odstrániť všetky príčiny kazov.


  Prečo 3M?

  Zvýšená absorpcia nečistôt zaistí menší počet výmen filtra.
  Kompatibilné so širokou škálou aplikácií a prevádzkových podmienok.
  Drážkovaná kazeta s rozšírenou povrchovou plochou podporuje úplné využitie hĺbky matrice a aj dlhšiu životnosť filtra.
  Menej časté výmeny filtra, menšie množstvo odpadu.
  Vyššia účinnosť, menej opráv z dôvodu nečistôt, minimalizácia prestojov.

 • Voda použitá na posledné opláchnutie sa používa vo fáze lakovania. UF slúži na udržanie vhodného obsahu tuhých látok a vďaka recirkulácii poskytuje vodu najvyššej kvality. Filtračné systémy vyžadujú ochranu pred časticami, ktoré upchávajú UF membrány. Filtre 3M slúžia na predĺženie životnosti nákladných UF membrán.


  Prečo 3M?

  Zvýšená absorpcia nečistôt zaistí menší počet výmen filtra.
  Kompatibilné so širokou škálou aplikácií a prevádzkových podmienok.
  Drážkovaná kazeta s rozšírenou povrchovou plochou podporuje úplné využitie hĺbky matrice a aj dlhšiu životnosť filtra.
  Menej časté výmeny filtra, menšie množstvo odpadu.
  Vyššia účinnosť, menej opráv z dôvodu nečistôt, minimalizácia prestojov.

 • Maska chladiča sa nachádza na predných a zadných nárazníkoch a ďalších dieloch upevnených na vonkajšiu časť karosérie nákladného vozidla. Masky chladiča zvyčajne lakuje dodávateľ na určitom stupni dodávateľského reťazca, a to počas procesu lakovania na montážnej linke, ktorý je podobný tomu, aký využívajú výrobcovia nákladných vozidiel.


  Prečo 3M?

  Zvýšená absorpcia nečistôt zaistí menší počet výmen filtra.
  Kompatibilné so širokou škálou aplikácií a prevádzkových podmienok.
  Drážkovaná kazeta s rozšírenou povrchovou plochou podporuje úplné využitie hĺbky matrice a aj dlhšiu životnosť filtra.
  Menej časté výmeny filtra, menšie množstvo odpadu.
  Vyššia účinnosť, menej opráv z dôvodu nečistôt, minimalizácia prestojov.

 • Neorganické povrchy: kovové povrchy, ktoré sú eloxované, ale nie sú nalakované ani ošetrené základným náterom.
  Organické povrchy: po nanesení laku alebo základného náteru, ale však finálneho náteru.


  Prečo 3M?

  Filtre, ktoré znižujú počet častíc spôsobujúcich jamky a iné dutinky. Filtre sú prispôsobené konkrétnym pigmentom.
  Zlepšené zachytávanie nečistôt, vyššia filtračná kapacita, kompatibilita so širokým spektrom chemických látok.
  Väčší povrch, dlhšia životnosť filtra, menej časté výmeny filtra, menej odpadu.
  Vyššia účinnosť, menej opráv z dôvodu nečistôt, minimalizácia prestojov.


 • Osobné ochranné pracovné prostriedky na lakovanie

  Nanášanie striekaním je technika, ktorá zahŕňa rozprašovanie náteru (laku, farby, ochranného náteru a pod.) na povrch s pomocou nástroja. Najpopulárnejšie typy zariadení využívajú na rozprašovanie a nasmerovanie čiastočiek náteru stlačený plyn, zvyčajne vzduch.


  Prečo 3M?

  Systémy ochrany dýchacích ciest so stlačeným vzduchom zaisťujú účinnú ochranu dýchacích ciest a tepelnú pohodu pracovníkov a tým zvyšujú ich výkonnosť. Ochranné odevy na lakovanie 3M obsahuje priedušnú vrstvu SMS a poskytuje antistatickú ochranu.
  Postroje na ochranu proti pádu 3M ponúkajú maximálny komfort, voľnosť pohybu a jednoduché použitie.


Montáž/spájanie

Po vykonaní jedného z predchádzajúcich postupov sa podklady/prvky spoja. Spoj môže byť mechanický (nity, skrutky), ale aj zváraný, lepený, tmelený, tepelne spracovaný atď.

 • Zníženie hluku vozidla (BSR)

  Znižovanie hlučnosti vozidla s cieľom zaistiť komfort cestujúcich je v súčasnosti jednou z hlavných priorít výrobcov. Nežiaduci hluk možno stlmiť a zvukové vlny potlačiť. Jedným z najlepších spôsobov riešenia tohto problému sú nepriamo alebo priamo lepidlá a pásky.


  Výrobky:

  Elastické čierne pásky 8581, 9343
  Fólie a pásky s lepidlom 300MP, 300LSE
  Obojstranné pásky s nízkym obsahom organických prchavých látok (VOC) 98010, 99015


  Prečo 3M?

  Pásky na tlmenie vibrácií pre kovové povrchy (napr. 2552) alebo pásky na potlačenie vŕzgania (napr. 9469PC) využívajú špeciálne akrylátové lepidlo, vyznačujúce sa vysokou účinnosťou pri tlmení vibrácií. Čierna páska (8581) alebo elastická netkaná páska (9343) zabezpečujú účinné tlmenie hluku v dôsledku využitia pohyblivých plastových prvkov (alebo iných predmetov) vnútri kabíny. Jednostranné pásky UHMW-PE (napr. 5425 alebo 5430) poskytujú vynikajúcu ochranu povrchu a zaistia elimináciu vŕzgania na miestach, kde sa o seba trú dva rôzne prvky.

 • Dverové, podlahové a bočné panely sa často skladajú z mnohých súčastí, ktorých zostavenie vyžaduje lepenie. Tieto procesy zahŕňajú laminovanie vrstiev aj lepenie príslušenstva a montáž komponentov s potrebnými dielmi.


  Výrobky:

  Fóliové pásky a tenké obojstranné lepiace pásky 300LSE, 300MP
  Tenké pásky s nízkym obsahom organických prchavých látok (98010, 99015)
  Štrukrutálne lepidlá
  Taviace lepidlá (3748, 3731, 6111HT)
  Polyuretánové lepidlá (TS-230, TE-031)
  Sprejové lepidlá (penové lepidlo 74, lepidlo s vysokou pevnosťou 90)


  Prečo 3M?

  Tenké obojstranné lepiace pásky a lepiace fóliové pásky 3M sú riešením na lepenie penových, netkaných či iných mäkkých vrstiev v panelovej konštrukcii. Lepiace pásky 300LSE sú určené na účinné lepenie problémových povrchov (napr. plastov LSE alebo rôznych druhov pien). Pásky s nízkym obsahom organických prchavých látok spĺňajú požiadavky prísnych predpisov týkajúcich sa emisií materiálov. Vodorozpustné lepidlá na väčšie plochy sa ľahko nanášajú striekaním, sú účinné a cenovo dostupné. Aerosólové lepidlá na báze rozpúšťadiel sa vyznačujú rýchlym pôsobením a sú veľmi užitočné pri pomocných prácach a opravách. Menšie prvky a príslušenstvo možno lepiť pomocou taviacich alebo polyuretánových lepidiel. Rad taviacich lepidiel zahŕňa špeciálne riešenia na lepenie plastov LSE (3748, 3731) alebo lepidlo s veľmi dlhým časom medzi nanesením lepidla a zalepením (6111HT).

 • Poťah stropu kabíny má množstvo funkcií: zakrýva káble, tlmí zvuky a dáva interiéru požadovaný vzhľad. Zvyčajne ide o viacvrstvovú štruktúru, v ktorej sa tkanina a pena laminujú zvonka na nosnú dosku (ľahký kompozit), zatiaľ čo káblové zväzky, háčiky a výstuhy sa upevňujú z vnútornej strany.


  Výrobky:

  Taviace lepidlá (3731, 3748, 6111HT)
  Polyuretánové lepidlá (TS230, TE031)
  Akrylátové lepidlá 2K (StAR, DP8010B)
  Upevňovacie prvky Dual Lock™


  Prečo 3M?

  Povrch panelu poťahu stropu kabíny zvyčajne predstavuje podklad, ktorý sa ťažko lepí (nerovnosti, použitie materiálov LSE). Lepidlá 3M (taviace a polyuretánové) môžu spĺňať vysoké požiadavky na vyznačovať sa účinnou priľnavosťou k takýmto materiálom, napríklad v prípade montážnych háčikov, upevňovacích prvkov a výstuží. Špeciálnu pásku 3M 8777 možno použiť pri lepení káblových zväzkov na mimoriadne problematické materiály. Systém upevnenia Dual Lock™ je široko akceptovaným, praktickým a efektívnym spôsobom upevnenia poťahu stropu k streche kabíny.

 • Sedadlo nákladného vozidla sa skladá z čalúnenia, mnohých vrstiev peny, snímačov a rohoží, ktoré treba zlepiť. Rám predného sedadla je zložitá pohyblivá konštrukcia s príslušenstvom, ktorú tiež možno zlepiť. Lakované rámové konštrukcie môžu vyžadovať ochranu.


  Výrobky:

  Štrukrutálne lepidlá
  Obojstranné pásky, fóliové pásky (300LSE, 300MP, s nízkym obsahom organických prchavých látok), 9088-200

  Prečo 3M?

  Na lepenie penových dielov možno použiť vodorozpustné alebo aerosólové lepidlá. Aerosólové lepidlo 74 rýchlo pôsobí a je veľmi užitočné na pomocné práce a opravy. Jednoduchú, praktickú a rýchlu metódou predstavuje použitie tenkých lepiacich pások a páskových fólií, najmä pri lepení rohoží a snímačov v sedadle. Lepiace pásky 300LSE sú určené na účinné lepenie problémových povrchov (napr. plastov LSE alebo rôznych druhov pien). Pásky s nízkym obsahom organických prchavých látok spĺňajú požiadavky prísnych predpisov týkajúcich sa emisií materiálov. Páska 9088-200 môže slúžiť na dočasné upevnenie pri šití poťahu. Jednostranné pásky UHMW-PE umiestnené v kritických častiach rámu chránia lak pred opotrebovaním v dôsledku kontaktu s pohyblivými dielmi.

 • Niektoré mäkké prvky interiéru vozidla (napr. opierky hlavy) sa vyrábajú vložením peny do vopred ušitého poťahu. Švy musia byť tesné, aby stlačená pena nevyšla von.


  Prečo 3M?

  Na lepenie penových dielov možno použiť vodorozpustné alebo aerosólové lepidlá. Aerosólové lepidlo 74 rýchlo pôsobí a je veľmi užitočné pri pomocných prácach. Pásku 8777 možno použiť tam, kde je veľmi ťažké zlepiť utesnený materiál a kde nie sú žiadne požiadavky na priedušnosť.

 • Palubná doska, stredová konzola, lakťové opierky a pod. To všetko môžu byť veľmi zložité konštrukcie zostavené z mnohých prvkov. Jedným z najúčinnejších spôsobov montáže súčastí je lepenie pomocou obojstranných pások a lepidiel.


  Výrobky:

  Konštrukčné lepidlá (DP490, DP8005/8010B)
  Tavné lepidlá
  Tenké lepiace pásky a fóliové pásky (300LSE, 200MP)


  Prečo 3M?

  Na nízkoenergetické materiály vyvinula spoločnosť 3M vhodné konštrukčné lepidlá DP8005/DP8010B. Ak lepíte povrchy s vysokou energiou/lakované povrchy a potrebujete zaistiť krátky čas lepenia, použite lepidlo DP8805. V prípade menej kritických aplikácií (výstuže, rozpery, háčiky) budú najvhodnejšie veľmi rýchlo pôsobiace taviace lepidlá. Malé dekoratívne prvky, ploché dokončovacie prvky a penové izolácie je najlepšie zlepiť pomocou tenkých obojstranných pások/lepiacich fólií na zaistenie praktickosti a rýchlosti použitia.

 • Vo fáze montáže nového modelu nákladného vozidla sa môžu vyskytnúť určité chyby. Môžu sa vyskytnúť medzery, vôľa, nedostatok tuhosti atď., ktoré môžu ovplyvniť estetické a funkčné vlastnosti jednotlivých súčastí. Jediným spôsobom opravy je často lepenie.


  Výrobky:

  Konštrukčné lepidlá (DP8005/8010B)
  Taviace lepidlá (3731, 3748, 6111HT)
  Hliníkové pásky 363, 425


  Prečo 3M?

  Na súčasti vyrobené z nízkoenergetických materiálov vyvinula spoločnosť 3M vhodné konštrukčné lepidlá DP8005/DP8010B. Ak lepíte povrchy s vysokou energiou/lakované povrchy a potrebujete zaistiť krátky čas lepenia, použite lepidlo DP8805. Na mnohé aplikácie budú najvhodnejšie veľmi rýchlo pôsobiace taviace lepidlá, ktoré ponúkajú možnosť liatia a vyplnenia priestoru. Keď sú plastové diely vystavené vysokým teplotám, ktoré ich môžu deformovať, mali by sa použiť hliníkové pásky odrážajúce teplo.

 • Niektoré súčasti konštrukcie vozidla vyžadujú lepenie. Lepenie sa používa napríklad pri výrobe karosérie nákladného vozidla, ale môže byť užitočné aj pri mnohých menších dieloch.


  Výrobky:

  Lepidlo 1K 2214
  Lepidlo 2214
  Konštrukčné lepidlá (DP490, 7240B/A DP8005/8010B)
  Tenké lepiace pásky a fóliové pásky (300LSE, 200MP, 100MP)


  Prečo 3M?

  Pri lepení malých kovových dielov, kde sa vyžaduje tuhé a veľmi pevné použitie odolné voči vysokým teplotám, je ideálnym riešením lepidlo 2214. Odolné a spoľahlivé spojenie kovových prvkov (plechy, podpery vrátane lakovania KTL) sa dosiahne pomocou lepidla DP490, ktoré súčasne ponúka jednoduché použitie. V prípade nízkoenergetických materiálov by sa mali použiť špeciálne konštrukčné lepidlá DP8005/DP8010B. A ak lepíte vysokoenergetické/lakované povrchy a vyžadujete krátky čas lepenia, použite lepidlo DP8805 alebo DP8405. Špeciálne lepiace pásky/fólie 100MP umožňujú inštalovať fóliu s tlačenými plošnými spojmi a spájkovanými LED diódami na hliníkové chladiče v svetlách nákladných vozidiel.

 • Zváranie spojov (kovových dielov alebo súčastí) ohrevom povrchov na teplotu topenia a ich tlakovým spojením a pod.


  Prečo 3M?

  Filter 3M 9100XXi zaistí lepšie rozpoznávanie farieb, čo umožňuje zváračom pracovať presnejšie a rýchlejšie. To znamená vyššiu efektivitu zvárača a obmedzenie počtu úprav a množstva odpadu. Systém Adflo so zváračskou kuklou Speedglas prináša účinnú a pohodlnú ochranu dýchacích ciest pre zváračov. Systém znižuje počet kusov OOPP na jedného pracovníka z 5 na 1, čím uľahčuje zamestnávateľom správu vybavenia. Sortiment výrobkov na ochranu sluchu 3M zahŕňa rôzne chrániče sluchu znižujúce hluk.


Finálna povrchová úprava

V ďalšom kroku sa takmer hotový výrobok utesní, označí, prispôsobí, vyleští a ak sa vyskytli nejaké výrobné chyby, tak aj opraví.

 • Označovanie/značenie vozidiel

  Väčšina dielov a súčastí nákladných vozidiel vyžaduje trvalé a jasné značenie umožňujúce úplnú identifikáciu daného prvku. Najefektívnejším a najúčinnejším spôsobom je použitie štítku s príslušným potlačou.


  Výrobky:

  TT3, štítky s odolnou potlačou/odolné voči pôsobeniu acetón
  Veľmi účinné štítky s lepidlom SE100 (92200)

  Prečo 3M?

  Lepidlo 350E použité na kvalitných štítkoch zaisťuje vysokú a trvalú priľnavosť k väčšine plastov. Tam, kde to nie je dostačujúce, použite štítky s lepidlom SE100 (92200). Tlačené štítky TT3 sú určené na miesta vystavené pôsobeniu benzínu a nafty. Ak existuje riziko vystavenia pôsobeniu agresívnejším chemickým látkam (napr. brzdovej kvapaline), spoločnosť 3M odporúča použiť vrstvu trvácnej tlače. Chcete chrániť súčasť pred neoprávnenou demontážou, použite štítky na zabránenie neoprávnenej manipulácii, v prípade ktorých sa pozná, či došlo pokusu o ich odstránenie.

 • Brúsenie: 61-5002-8408-8
  Brúsne kotúče pre elektrické oscilačné brúsky
  Elektrické náradie, brúsne materiály a príslušenstvo 3M: 61-5002-8217-5
  Kotúčové valce s fóliou 3M Trizact Finesse-it 61-5002-8411-4
  Leštiace podložky 3M Finesse-it: 61-5002-8340-5


  Výrobky:

  Kotúče Scotch-Brite™
  Hárky, kotúče
  Brúsne hárky


  Prečo 3M?

  Široká škála technológií a riešení
  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoko kvalitné výrobky
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady

 • Kotúčové valce s fóliou 3M Trizact Finesse-it 61-5002-8411-4
  Dokonalý systém: 61-5002-8286-0
  Leštiace podložky 3M Finesse-it: 61-5002-8340-5
  Systém na opravu laku: 61-5002-8350-4
  Leštiace výrobky Finesse-it 3M: 61-5002-8394-2


  Výrobky:

  Trizact™
  Finesse-it™
  Perfect-It™
  Brúsny kotúč pre oscilačné brúsky 3M Elite Mini


  Prečo 3M?

  Široká škála technológií a riešení
  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoko kvalitné výrobky
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady

 • Na finálnu úpravu laku alebo kompozitného materiálu odporúčame použiť systém Perfect-It™ III Colour Code alebo Perfect-It™ na gélové nátery a dosiahnutie dokonalého lesku. Používajú sa s brúsnymi kotúčmi Trizact™ (P1500, 3000, 6000), Perfect-It™ a Trizact™ a ponúkajú ten najrýchlejší spôsob finálnej úpravy povrchu.

 • Hlavné osobné ochranné pracovné prostriedky používané v odvetví dopravy.


  Prečo 3M?

  3M™ DMS Dynamic
  Sortiment výrobkov na ochranu sluchu 3M zahŕňa protihlukové ušné zátky s rôznou úrovňou útlmu hluku. Ochranné okuliare 3M ponúkajú tú najlepšiu ochranu proti zahmlievaniu.


Skladovanie a preprava

Poslednou fázou je zaistenie povrchu, balenia a príprava na prepravu alebo uskladnenie v sklade. Každý výrobca chce zabezpečiť, aby sa jeho výrobok dostal k zákazníkovi v nezmenenom stave.

 • Všeobecné osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP)

  Hlavné osobné ochranné pracovné prostriedky používané v odvetví dopravy.


  Prečo 3M?

  Sortiment výrobkov na ochranu sluchu 3M zahŕňa mušľové chrániče sluchu a protihlukové ušné zátky s rôznou úrovňou útlmu hluku. Ochranné okuliare 3M ponúkajú tú najlepšiu ochranu proti zahmlievaniu na trhu. Postroje na ochranu proti pádu 3M ponúkajú maximálny komfort, voľnosť pohybu a jednoduché použitie. V prípade OOPP 3M je zaistená kompatibilita všetkých súčastí. Ochranné prilby 3M možno používať s ochranou zraku a sluchu.