3M automobilový priemysel
Autobus

Vlastné riešenia sú overené

pre výrobu v odvetví výroby autobusov

OPÝTAJTE SA ODBORNÍKA ZO SPOLOČNOSTI 3M

Autobusy

Mestské, školské, zájazdové, kĺbové autobusy, minibusy a ďalšie autobusy – ako možno znížiť výrobné náklady, odľahčiť konštrukciu a zrýchliť lakovanie? Každý deň dodávame kilometre obojstrannej pásky VHB na lepenie karosérií vozidiel, tisíce brúsnych kotúčov na brúsenie lakovaných dielov a súčasne sa snažíme zachovávať bezpečnosť zamestnancov. Objavte 55 000 výrobkov spoločnosti 3M, ktoré pomáhajú zrevolucionizovať výrobu. Radi navrhujete nové veci? Skombinujte nízkoenergetické plasty. Máte na starosti výrobný proces? Zrýchlite fázu brúsenia až o 30 %. Zodpovedáte za zásobovanie – poznáte inú spoločnosť, ktorá dodáva široký sortiment lepidiel, brusív, výrobkov z oblasti ochrany bezpečnosti a zdravia a ďalšie produkty? Naše moderné laboratóriá nám umožňujú rýchlo vybrať produkty a riadne ich preskúšať pomocou profesionálnych meracích zariadení. Na konci môžete dostať správu a štandardný návod na obsluhu zariadenia. Ako súčasť celého súboru priložíme aj správu s porovnaním účinnosti a ceny rôznych riešení.


Ostatná doprava

 • Návrh, výroba, opravy a údržba – chcete znížiť náklady na brúsenie, znížiť hladinu hluku a ochrániť povrch?

 • Zistite, ako znížiť výrobné náklady, optimalizovať výrobnú dobu a zlepšiť kvalitu lakovacej kabíny.

 • Hliníková loď alebo katamaran z uhlíkových vlákien? Vieme, ako pracovať s živicami a dosiahnuť dokonale hladké povrchy.

 • Objavte najväčšie portfólio výrobkov 3M pre výrobcov a dodávateľov v oblasti leteckého priemyslu.


Obráťte sa na špecializovaného odborníka spoločnosti 3M na autobusy!

Sme tu, aby sme vám pomohli

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho riešenia pre svoj projekt? Obráťte sa na odborníka zo spoločnosti 3M, ak potrebujete radu týkajúcu sa niektorého z výrobkov, aplikácií či technickú radu alebo konzultáciu.+421 2 49 10 52 11

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho riešenia pre svoj projekt? Obráťte sa na odborníka zo spoločnosti 3M, ak potrebujete radu týkajúcu sa niektorého z výrobkov, aplikácií či technickú radu alebo konzultáciu.
Tel.: +421 2 49 10 52 11


Príprava povrchu

Povrch materiálu, ktorý sa má spracovať, sa opracuje. Cieľom je zvyčajne pripraviť ho na ďalší proces, ako je lakovanie, spájanie a pod. Tento proces môže zahŕňať chemickú alebo mechanickú (abrazívnu) úpravu, eloxáciu, korónovú úpravu a pod.

 • Brúsenie oceľového rámu a konštrukčných prvkov, zlepšenie zvarov

  Príprava na zváranie, spracovanie po zváraní, brúsenie/čistenie v rámci prípravy na vyhladenie a lepenie, začistenie a zarovnanie po rezaní plazmou.
  Produktové videá, tabuľka na výber výrobkov, školenia na vyžiadanie


  Výrobky:

  Kotúč s vláknami
  Brúsne kotúče so zapusteným stredom (brúsne kotúče)
  Lamelový kotúč
  Pásy na obrábanie kovov


  Prečo 3M?

  Patentované zrno Cubitron™ II trojuholníkového tvaru umožňuje rýchlejšie a účinnejšie rezanie a brúsenie.
  Vyšší výkon s kratšou dobou brúsenia a dlhšou životnosťou nástroja. Zrno Cubitron II zostáva ostré a je schopné dlhodobo ľahko rezať kov.
  Konzistentná finálna úprava a kvalita, skvelý pracovný komfort, menšia únava pracovníka. Rezanie hrubých kovov silných pomocou zrna Cubitron II = menej prchavého prachu. Celkové zníženie nákladov na spracovanie vďaka brúsnej technológii 3M.
  Nižšia spotreba brusiva a zníženie výrobných nákladov.

 • Príprava na lakovanie, začisťovanie zvarov, odstraňovanie kazov, vyhladzovanie, tvarovanie – finálna úprava nerezovej ocele, príprava nerezovej ocele na leštenie.
  Produktové videá, tabuľka na výber výrobkov, školenie na požiadanie, IMSmart,

  Výrobky:

  Kotúče s vláknami/lamelové kotúče
  Kotúče na povrchovú úpravu Roloc™

  Prečo 3M?


  Široká škála technológií a riešení
  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoko kvalitné výrobky
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady

 • Brúsenie predstavuje odstraňovanie materiálu a prípravu povrchov na tvarovanie a finálnu úpravu súčastí z kovov a iných materiálov.


  Prečo 3M?

  3M OOPP ponúkajú kompatibilitu, komfort a ochranu spolu s možnosťou zvýšenia úrovne ochrany a komfortu pomocou systémov s núteným obehom vzduchu.

 • Zváranie spojov (kovových dielov alebo súčastí) ohrevom povrchov na teplotu topenia a ich tlakovým spojením a pod.


  Prečo 3M?

  Filter 3M 9100XXi umožňuje ľahšie rozoznanie farieb, čo môže zváračom pomôcť sústrediť sa na zariadenie, techniku zvárania, presné brúsenie, kontrolu atď. To znamená, že sa zlepšuje výkonnosť zvárača a znižuje sa počet úprav a množstvo odpadu. Systém Adflo so zváračskou kuklou Speedglas prináša tú najúčinnejšiu a najpohodlnejšiu ochranu dýchacích ciest pre zváračov.


Lakovanie

Materiály majú ochrannú vrstvu, aby poskytovali ochranu proti korózii alebo iným faktorom (oder, UV atď.) alebo aby dosahovali požadovaný vzhľad povrchu.

 • Maskovanie pri lakovaní

  Maskovanie pri lakovaní
  Ochrana pri lakovaní dielov karosérie a iných povrchov
  Individuálne lakovanie – vzory/zmeny farieb, ukončenia.


  Výrobky:

  Vysokokvalitné maskovacie pásky 3M™ (101E, 201E, 301E, 401E, 501E)
  Vinylová páska 3M™ (471+), 6893 ideálna na dlhé, priame línie
  Špeciálne maskovacie pásky 3M™ (244, 6910)


  Prečo 3M?

  Menší počet úprav – žiadne zvyšky lepidla, rovné ukončovacie línie, žiadne nasiakanie ani prepúšťanie pásky. Výborný konečný efekt.
  Rovnomerné odvíjanie pásky – jednoduchšia a rýchlejšia práca a z toho vyplývajúca vysoká kvalita.
  Pásky vybrané pre daný proces tak, aby sa vyznačovali dokonalou priľnavosťou k rôznym povrchom, aj k iným páskam, fóliám a papieru.

 • Brúsenie: 61-5002-8408-8
  Elektrické náradie, brúsne materiály a príslušenstvo 3M: 61-5002-8217-5
  Scotch-Brite 7447/7448 PRO: 61-5002-8360-3


  Výrobky:

  Kotúče Scotch-Brite™
  Hárky, kotúče
  Brúsne hárky


  Prečo 3M?

  Široká škála technológií a riešení
  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoko kvalitné výrobky
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady

 • Neorganické povrchy: kovové povrchy, ktoré sú eloxované, ale nie sú nalakované ani ošetrené základným náterom.
  Organické povrchy: po nanesení laku alebo základného náteru, ale však finálneho náteru.


  Prečo 3M?

  Filtre, ktoré znižujú počet častíc spôsobujúcich jamky a iné dutinky. Filtre sú prispôsobené konkrétnym pigmentom.
  Zlepšené zachytávanie nečistôt, vyššia filtračná kapacita, kompatibilita so širokým spektrom chemických látok.
  Väčší povrch, dlhšia životnosť filtra, menej časté výmeny filtra, menej odpadu.
  Vyššia účinnosť, menej opráv z dôvodu nečistôt, minimalizácia prestojov.

 • Pre všetky aplikácie v námornej doprave a v špecializovanom segmente vozidiel, kde zákazníci v súčasnej dobe používajú striekaciu pištoľ s kelímkom. Pri striekaní gélových náterov odporúčame použiť tlakovú striekaciu pištoľ Accuspray™ HGP (PN 16587).


  Výrobky:

  PN 16577
  PN 16587 na gélové nátery


  Prečo 3M?

  Systém Accuspray™ 3M™ s vymeniteľnými hlavami 1.4, 1.8 a 2.0 využívajúci kelímky PPS™. Jedna pištoľ je kompatibilná so všetkými veľkosťami hlavy. Stačí vymeniť hlavu a použiť ju pri ďalšej práci. Zdokumentované úspory nákladov: systém Accuspray™ znižuje množstvo odpadu z rozpúšťadiel a farieb, ako aj čas potrebný na čistenie a údržbu. Technické a inštruktážne videá sú k dispozícii na adrese 3Mspraysolutions.com/Accuspray-system. Všetky striekacie pištole a hlavy Accuspray™ sa vyrábajú v USA! Univerzálne použitie: Systém možno použiť na akúkoľvek aplikáciu náteru (nemusíte na nič čakať, stačí len lakovať). Veľmi silnú vrstvu možno naniesť pomocou tlakového modelu PN16587 Accuspray™ HG s tvrdým tlakovým kelímkom s mäkkými vložkami PPS™ vo veľkostiach mini, štandard a 850 ml.

 • Chráňte steny a podlahy svojej lakovacej kabíny a zároveň znížte množstvo nečistôt vo vzduchu, ktoré by mohli poškodiť vrstvu laku. Produkty nanášajte na steny a podlahy pomocou dávkovačov, aby ste znížili čas údržby lakovacej kabíny.


  Výrobky:

  PN 36852 – biely ochranný materiál proti nečistotám pri lakovaní – šírka 71,5 cm, 90 m


  Prečo 3M?

  Ochranný materiál 3M™ Dirt Trap™ sa používa pri ochrane lakovacích kabín a povrchov na zníženie množstva nečistôt, prachu a striekancov a na obmedzenie rizika znečistenia lakovaného povrchu. Dodávané dávkovače skracujú dobu potrebnú na údržbu kabíny a znižujú náklady na údržbu. Zdokumentovanú úsporu nákladov možno potvrdiť pomocou nástroja na analýzu nákladov. Tento ochranný materiál možno použiť ako dočasnú ochranu povrchu vnútri aj mimo kabíny. Materiál je k dispozícii v rôznych šírkach. Ochranný materiál je k dispozícii aj v sivej farbe na použitie na podlahu.

 • Ochranný materiál je ideálny na ochranu povrchov a na udržiavanie čistoty. Používa sa hlavne na podlahy namiesto papiera alebo lepenky, ktoré vyžadujú použitie maskovacej pásky (na uchytenie na podlahu alebo podklad) a ktoré môžu predstavovať riziko zakopnutia.


  Výrobky:

  PN 36852 – Biely zachytávač nečistôt Dirt Trap 71,5 cm


  Prečo 3M?

  Ochranný materiál na kabíny a ochranu povrchu obmedzuje množstvo nečistôt, prachu a striekancov a súčasne skracuje a uľahčuje náhradu ochrany použitím samolepiaceho materiálu. Zdokumentovanú úsporu nákladov možno potvrdiť pomocou nástroja na analýzu nákladov. Tento ochranný materiál možno použiť ako dočasnú ochranu povrchu vnútri aj mimo kabíny. Materiál je k dispozícii v rôznych šírkach. Ochranný materiál je k dispozícii aj v sivej farbe na použitie na podlahu.

 • Nanášanie striekaním je technika, ktorá zahŕňa rozprašovanie náteru (laku, farby, ochranného náteru a pod.) na povrch s pomocou nástroja. Najpopulárnejšie typy zariadení využívajú na rozprašovanie a nasmerovanie čiastočiek náteru stlačený plyn, zvyčajne vzduch.


  Prečo 3M?

  Systémy ochrany dýchacích ciest so stlačeným vzduchom zaisťujú účinnejšiu ochranu dýchacích ciest a tepelnú pohodu pracovníkov a tým zvyšujú ich výkonnosť.
  Ochranné odevy na lakovanie 3M obsahujú priedušnú vrstvu SMS.
  Postroje 3M chránia proti pádu, ponúkajú maximálne pohodlie, voľný pohyb a jednoduché použitie s inováciami, ako je D-krúžok alebo otočné nastavenie dĺžky pásku.


Montáž/spájanie

Po vykonaní jedného z predchádzajúcich postupov sa podklady/prvky spoja. Spoj môže byť mechanický (nity, skrutky), ale aj zváraný, lepený, tmelený, tepelne spracovaný atď.


Finálna povrchová úprava

V ďalšom kroku sa takmer hotový výrobok utesní, označí, prispôsobí, vyleští a ak sa vyskytli nejaké výrobné chyby, tak aj opraví.

 • Utesnenie vozidla

  Utesnenie vozidla
  Vonkajšie
  Vnútorné


  Výrobky:

  Lepiace tmely 3M™ (540, 550FC, 740)
  3M™ Mimoriadne pevná tesniaca páska (4411N, 4412N)

  Prečo 3M?

  Kompletné portfólio – široká ponuka pások a lepidiel
  Možnosť urýchlenia procesu pomocou urýchľovacov (550FC)
  Možnosť opravy v prípade kazu (4411N, 4412N)
  Možnosť utesnenia veľkých, ťažko dostupných povrchov (320)

 • Brúsenie: 61-5002-8408-8
  Brožúra: Brúsne kotúče pre elektrické oscilačné brúsky
  Elektrické náradie, brúsne materiály a príslušenstvo 3M: 61-5002-8217-5
  Kotúčové valce s fóliou 3M Trizact Finesse-it 61-5002-8411-4
  Leštiace podložky 3M Finesse-it: 61-5002-8340-5


  Výrobky:

  Leštiace hárky Finesse-it™
  Kotúče Scotch-Brite™
  Hárky, kotúče
  Brúsne hárky


  Prečo 3M?

  Široká škála technológií a riešení
  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoko kvalitné výrobky
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady

 • Odstránenie kazov v laku z finálneho náteru pomocou brúsnych kotúčov s jemnou zrnitosťou (P600 – P3000) (odstraňovanie dutiniek, škrabancov, prachu, nerovných línií laku a „pomarančovej kôry“) a následné vyleštenie do lesku leštidlami a pastami pomocou penových alebo vlnených podložiek.


  Výrobky:

  Finesse-it™ – leštiace výrobky
  Trizact™ – brúsne kotúče, príprava na leštenie
  Perfect-It™ – leštiace peny a podložky
  3M Elite Mini Orbital – malé oscilačné brúsky na povrchovú úpravu laku


  Prečo 3M?

  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoká kvalita výrobkov zaisťuje veľmi dobré a konzistentné výsledky v krátkom čase alebo pri menšom počte úkonov. Výrobky s jednoduchým používaním, ktoré nevyžadujú veľa skúseností.
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady. Skupiny výrobkov určené pre mnohé druhy náterových hmôt (laky 2K, laky 1K, bezfarebné laky, laky PU, jednovrstvové laky).

 • Na povrchovú úpravu lakov alebo kompozitných materiálov odporúčame používať systém Perfect-It ™ EX na dosiahnutie dokonalého lesku. Používa sa spolu s brúsnymi kotúčmi Trizact™ (1500, 2000, 3000, 5000), Perfect-It™ a Trizact™ ponúka zákazníkom najrýchlejšiu povrchovú úpravu s najvyššou kvalitou a jednoduchým čistením.


  Výrobky:

  Systém 3M Perfect-It™ EX na povrchovú úpravu lakov a brúsivá, leštidlá a výrobky na finálnu úpravu Trizact™


  Prečo 3M?

  Brúsne materiály 3M™ Trizact™ sa používajú na odstránenie kazov v laku a na povrchové úpravy laku, čím sa skracuje proces leštenia. Brúsivá pozostávajú z presne tvarových trojrozmerných ihlanov, rovnomerne rozmiestnených na povrchu kotúča. Pri opotrebovaní ihlanov sa odhaľujú nové ostré povrchy. Systém 3M™ Perfect-It™ je navrhnutý tak, aby poskytoval optimálny výkon v spojení s systémom Perfect-It™ EX.
  Odstraňuje z lakovaných povrchov stopy po leštení, a to aj z tmavých lakov. Rýchloupínací adaptér 3M™ uľahčuje výmenu podložiek.

 • Všeobecné použitie: Odstraňuje škrabance spôsobené brúsnym papierom so zrnitosťou 800. Gélový náter na použitie pri formovaní: odstránenie kazov a škrabancov od brusného papiera, vyhladenie povrchu. Finálna úprava: Odstraňuje škrabance od brúsneho papiera a zanecháva lesklý povrch v jedinom kroku, najmä na bielom gélovom nátere.


  Výrobky:

  Hrubá brúsna pasta na gélové nátery 3M™ Perfect-It™
  Stredne hrubá brúsna pasta na gélové nátery 3M™ Perfect-It™ + vosk
  Jemné brúsne leštidlo na gélové nátery 3M™ Perfect-It™ + vosk


  Prečo 3M?

  Rýchlejšie odstraňovanie kazov, vyššia účinnosť pri laminovaní aj pri finálnej úprave (biely gélový náter)
  Inovatívne zloženie na zaistenie vysokého lesku, mnohé povrchy nevyžadujú žiadne ďalšie leštenie
  Dlhodobejšia vlhkosť, ktorá prináša nižšiu spotrebu (nižšie náklady), ľahšie čistenie a menšiu prašnosť, prevádzka pri vyšších teplotách.
  Vynikajúci systém na finálnu úpravu gélových náterov Perfect-It™ EX určený pre segment opráv lodí (obsahuje mydlo, vosk a jednostupňové leštenie + voskovanie)

 • Bezpečné nanášanie fólie – interiér aj exteriér vozidla


  Prečo 3M?

  Jednoduché nanášanie fólie na okennú tabuľu, ľahké odstránenie po dlhšej dobe, splnenie normy EN 45545
  Blokovanie UV žiarenia (s účinnosťou až 99 %)
  Hrúbka 150 μm (jedinečné na trhu), fólia S40 – veľmi rýchle nanášanie. Priehľadná, úplne bezpečná.

 • Použitie interiérovej fólie – ochrana proti vlámaniu, UV žiareniu a infračervenému žiareniu alebo vonkajšia fóliu – regulácia slnečného žiarenia (spolu s tepelnou ochranou a ochranou proti vlámaniu)


  Prečo 3M?

  Jednoduché nanášanie fólie na okennú tabuľu, ľahké odstránenie po dlhšej dobe, splnenie normy EN 45545
  Jednoduché nalepenie fólie na okennú tabuľu, ľahké odstránenie aj po dlhej dobe, možnosť zaistenia interiéru proti vlámaniu, nižšie ohrievanie interiéru, fólia je zvnútra neviditeľná, „luxusný“ efekt zvonka, chráni pred vyblednutím interiérových prvkov, obmedzenie odrazov.

 • Hlavné osobné ochranné pracovné prostriedky používané v námornej doprave a v segmente špeciálnych vozidiel.


  Prečo 3M?

  Bezpečnostné okuliare 3M ponúkajú tú najlepšiu ochranu proti zahmlievaniu na trhu.
  Postroje 3M chránia proti pádu, ponúkajú maximálne pohodlie, voľný pohyb a jednoduché použitie s inováciami, ako je D-krúžok alebo otočné nastavenie dĺžky pásku.
  Náš sortiment výrobkov na ochranu sluchu zahŕňa rôzne protihlukové zátkové chrániče, ktoré sú jednorazové a aj opakovane použiteľné. V prípade OOPP 3M je zaistená kompatibilita všetkých súčastí.


Skladovanie a preprava

Poslednou fázou je zaistenie povrchu, balenia a príprava na prepravu alebo uskladnenie v sklade. Každý výrobca chce zabezpečiť, aby sa jeho výrobok dostal k zákazníkovi v nezmenenom stave.

 • Všeobecné osobné ochranné pracovné prostriedky

  Hlavné osobné ochranné pracovné prostriedky používané v námornej doprave a v segmente špeciálnych vozidiel.


  Prečo 3M?

  Bezpečnostné okuliare 3M ponúkajú tú najlepšiu ochranu proti zahmlievaniu na trhu.
  Postroje 3M chránia proti pádu, ponúkajú maximálne pohodlie, voľný pohyb a jednoduché použitie s inováciami, ako je D-krúžok alebo otočné nastavenie dĺžky pásku.
  Náš sortiment výrobkov na ochranu sluchu zahŕňa rôzne protihlukové zátkové chrániče, ktoré sú jednorazové a aj opakovane použiteľné, a mušľové chrániče sluchu. Ochranné prilby 3M možno používať s ochranou zraku a sluchu.