3M automobilový priemysel
Zástupný obrázok

Vlastné riešenia sú overené

na výrobu v odvetví lodnej dopravy

Spýtajte sa odborníka

Lode a jachty

Hliníková rybárska loď alebo katamaran z uhlíkových vlákien? Vieme, ako dosiahnuť, aby boli živice bezpečné a príjemné, zaistiť dokonale hladké povrchy a zabrániť štiepeniu kompozitných materiálov.

Náklady spojené s rozlepovaním kompozitných materiálov spôsobeným použitím zlého lepidla sú také vysoké, že si mnoho významných výrobcov jácht a luxusných lodí už dlho vyberá výrobky 3M. Vo fáze projektovania možno zvážite použitie najpevnejších konštrukčných lepidiel, opätovne uzatvárateľných spojovacích prvkov a fólií s potlačou. Ohromujúci vzhľad a primerané výrobné náklady nám dávajú značnú konkurenčnú výhodu – ponúkame kompletné portfólio brúsnych materiálov, leštidiel, nežltnúcich polyuretánových lepidiel a jedinečných fólií s potlačou. Už ste videli dvadsaťmetrovú jachtu, ktorá vyzerá, ako by bola potiahnutá prírodnou kožou? Ešte sme ju síce nevideli ani mi, no tento efekt možno dosiahnuť vďaka finálnym architektonickým povrchovým úpravám DI-NOC.


Ostatná doprava

 • Zistite, ako znížiť výrobné náklady, optimalizovať výrobnú dobu a zlepšiť kvalitu lakovacej kabíny.

 • Návrh, výroba, opravy a údržba – chcete znížiť náklady na brúsenie, znížiť hladinu hluku a ochrániť povrch?

 • Objavte najväčšie portfólio výrobkov 3M pre výrobcov a dodávateľov v oblasti leteckého priemyslu.

 • Zistite, ako znížiť výrobné náklady, optimalizovať výrobnú dobu a zlepšiť kvalitu lakovacej kabíny.


Obráťte sa na špecializovaného odborníka spoločnosti 3M na lode!

Sme tu, aby sme vám pomohli

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho riešenia pre svoj projekt? Obráťte sa na odborníka zo spoločnosti 3M, ak potrebujete radu týkajúcu sa niektorého z výrobkov, aplikácií či technickú radu alebo konzultáciu.+421 2 49 10 52 11

Potrebujete pomoc pri hľadaní správneho riešenia pre svoj projekt? Obráťte sa na odborníka zo spoločnosti 3M, ak potrebujete radu týkajúcu sa niektorého z výrobkov, aplikácií či technickú radu alebo konzultáciu.
Tel.: +421 2 49 10 52 11Príprava povrchu

Povrch materiálu, ktorý sa má spracovať, sa opracuje. Cieľom je zvyčajne pripraviť ho na ďalší proces, ako je lakovanie, spájanie a pod. Tento proces môže zahŕňať chemickú alebo mechanickú (abrazívnu) úpravu, eloxáciu, korónovú úpravu a pod.

 • Lepenie vrstiev počas infúzneho laminovania

  Pri výrobe laminátu sa najprv zostavia jednotlivé vrstvy, ktoré sa následne naplnenia živicou. Na zlepenie vrstiev sa používa množstvo rôznych produktov, vrátane lepidiel nanášaných striekaním, taviacich lepidiel, vlákien alebo iných metód. Zlepenie zabraňuje posunutiu vrstiev.


  Výrobky:

  Sprej 3M™ 77, dostupný vo forme aerosólu alebo vo fľaši
  Suchý vrstviaci sprej 3M™


  Prečo 3M?

  Na presné určenie množstva lepidla, ktoré sa má naniesť na povrch, sa do suchého vrstviaceho spreja 3M pridáva červené farbivo. Lepidlá 3M sú momentálne najpredávanejšie, pokiaľ ide o výrobky podporujúce infúzny proces. Starostlivo vybraté prísady minimalizujú riziko rozlepenia laminátu vo výrobe a zaisťujú pevné a trvácne zlepenie vrstiev. Ponúkajú vysoký výkon a vynikajúcu hodnotu za peniaze.

 • Príprava na zváranie, spracovanie po zváraní, brúsenie/čistenie v rámci prípravy na vyhladenie a lepenie, začistenie a zarovnanie po rezaní plazmou.
  Produktové videá, tabuľka na výber výrobkov, školenia na vyžiadanie
  IMSmart


  Výrobky:

  Kotúč s vláknami
  Brúsne kotúče so zapusteným stredom (brúsne kotúče)
  Lamelový kotúč
  Pásy na obrábanie kovov


  Prečo 3M?

  Vyšší výkon s kratšou dobou brúsenia a dlhšou životnosťou nástroja. Zrno Cubitron™ II zostáva ostré a je schopné dlhodobo ľahko rezať kov.
  Konzistentná finálna úprava a kvalita, skvelý pracovný komfort, menšia únava pracovníka. Rezanie hrubých kovov silných pomocou zrna Cubitron II = menej prchavého prachu. Celkové zníženie nákladov na spracovanie vďaka brúsnej technológii 3M.
  Nižšia spotreba brusiva a zníženie výrobných nákladov.

 • Príprava na lakovanie, začisťovanie zvarov, odstraňovanie kazov, vyhladzovanie, tvarovanie – finálna úprava nerezovej ocele, príprava nerezovej ocele na leštenie.
  Produktové videá,
  tabuľka na výber výrobkov, školenie na požiadanie, IMSmart,


  Výrobky:

  Kotúče s vláknami/lamelové kotúče
  Kotúče na povrchovú úpravu Roloc™


  Prečo 3M?

  Široká škála technológií a riešení
  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoko kvalitné výrobky
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady

 • Brúsenie predstavuje odstraňovanie materiálu a prípravu povrchov na tvarovanie a finálnu úpravu súčastí z kovov a iných materiálov.


  Prečo 3M?

  3M OOPP ponúkajú kompatibilitu, komfort a ochranu spolu s možnosťou zvýšenia úrovne ochrany a komfortu pomocou systémov s núteným obehom vzduchu.

 • Zváranie spojov (kovových dielov alebo súčastí) ohrevom povrchov na teplotu topenia a ich tlakovým spojením a pod.


  Prečo 3M?

  Filter 3M 9100XXi umožňuje lepšie rozpoznávanie farieb, čo dovoľuje zváračom sústrediť sa iba na zariadenie, techniku zvárania, presné brúsenie, kontrolu atď.
  To znamená vyššiu efektivitu zvárača a obmedzenie počtu úprav a množstva odpadu.
  Systém Adflo so zváračskou kuklou Speedglas prináša tú najúčinnejšiu a najpohodlnejšiu ochranu dýchacích ciest pre zváračov. Systém znižuje počet kusov OOPP na jedného pracovníka z 5 na 1, čím uľahčuje zamestnávateľom správu vybavenia. Náš sortiment výrobkov na ochranu sluchu zahŕňa rôzne chrániče sluchu znižujúce hluk.


Lakovanie

Materiály majú ochrannú vrstvu, aby poskytovali ochranu proti korózii alebo iným faktorom (oder, UV atď.) alebo aby dosahovali požadovaný vzhľad povrchu.

 • Maskovanie pri lakovaní
  N=5002385+8709313+8710530+8710676+8710815+8711017+8711729+8713636+3292287678&preselect=3293786499&rt=rud

  Po zmontovaní vozidla alebo lode sa pred prechodom do lakovacej kabíny alebo do pece nalepí maskovacia páska. Na vytvrdnutie farby sa musí dosiahnuť teplota 80 stupňov Celzia alebo viac. Maskovacia páska musí niekedy vydržať veľa vysokoteplotných cyklov.


  Výrobky:

  Vytvrdzovacie cykly pri vysokej teplote (301E)


  Prečo 3M?

  Ľahko sa odvíja a urýchľuje aplikáciu. Čisté oddeľovacie línie sa premietajú do lepšieho vzhľadu lakovaných prvkov. Menšie rozstrapkanie pri odtrhávaní umožňuje rýchlejšie odstraňovanie pásky z vozidla. Čisté odstránenie znižuje potrebu čistenia a počet následných opráv laku. Stručne povedané: menší počet opráv laku znamená, že zákazník môže nalakovať viac kusov, zmenšiť pracovné zaťaženie a znížiť náklady.

 • Gélový náter obsahuje tvrdú živicu, ktorá tvorí najvrchnejšiu vrstvu laminátu. Náter sa dodáva v rôznych farbách. Ak sa pri výrobe lode používa viac farieb gélového náteru, treba na oddelenie jednotlivých farieb použiť maskovaciu pásku. Pásky sa používajú aj na opravy a počiatočnú prípravu.


  Výrobky:

  Vysokokvalitné maskovacie pásky 3M™ (101E, 201E, 301E, 401E, 501E)
  Špeciálne maskovacie pásky 3M™ (244, 6910)


  Prečo 3M?

  Naše pásky nezanechávajú pri odtrhávaní žiadny povlak, čo znižuje čas potrebný na očistenie povrchu a množstvo opráv laku. Výrobky 3M pomáhajú eliminovať šmuhy v nátere, čím šetria náklady na prerábku. Naše pásky sa menej rozpadajú, čo urýchľuje ich odstraňovanie. Čisté hrany zabezpečujú lepšiu finálnu kvalitu a vyžadujú menej korekcií. Riešenia 3M pomáhajú znižovať množstvo opráv laku, zmenšovať pracovné zaťaženie a aj znižovať náklady na materiál a celkové náklady.

 • Brúsenie: 61-5002-8408-8
  elektrické náradie, brúsne materiály a príslušenstvo 3M: 61-5002-8217-5
  Scotch-Brite 7447/7448 PRO: 61-5002-8360-3

  Brúsenie: 61-5002-8408-8
  Elektrické náradie, brúsne materiály a príslušenstvo 3M: 61-5002-8217-5
  Scotch-Brite 7447/7448 PRO: 61-5002-8360-3


  Výrobky:

  Leštiace hárky Finesse-it™
  Kotúče Scotch-Brite™
  Hárky, kotúče
  Brúsne hárky


  Prečo 3M?

  Široká škála technológií a riešení
  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoko kvalitné výrobky
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady

 • Pre všetky aplikácie v námornej doprave a v špecializovanom segmente vozidiel, kde zákazníci v súčasnej dobe používajú striekaciu pištoľ s kelímkom. Pri striekaní gélových náterov odporúčame použiť tlakovú striekaciu pištoľ Accuspray™ HGP (PN 16587).


  Výrobky:

  PN 16587 na gélové nátery


  Prečo 3M?

  Systém Accuspray™ 3M™ s vymeniteľnými hlavami 1.4, 1.8 a 2.0 využívajúci kelímky PPS™. Jedna pištoľ je kompatibilná so všetkými veľkosťami hlavy. Stačí vymeniť hlavu a použiť ju pri ďalšej práci. Zdokumentované úspory nákladov: systém Accuspray™ znižuje množstvo odpadu z rozpúšťadiel a farieb, ako aj čas potrebný na čistenie a údržbu. Technické a inštruktážne videá sú k dispozícii na adrese 3Mspraysolutions.com/Accuspray-system. Všetky striekacie pištole a hlavy Accuspray™ sa vyrábajú v USA! Univerzálne použitie: Systém možno použiť na akúkoľvek aplikáciu náteru (nemusíte na nič čakať, stačí len lakovať). Veľmi silnú vrstvu možno naniesť pomocou tlakového modelu PN16587 Accuspray™ HG s tvrdým tlakovým kelímkom s mäkkými vložkami PPS™ vo veľkostiach mini, štandard a 850 ml.

 • Chráňte steny a podlahy svojej lakovacej kabíny a zároveň znížte množstvo nečistôt vo vzduchu, ktoré by mohli poškodiť vrstvu laku. Produkty nanášajte na steny a podlahy pomocou dávkovačov, aby ste znížili čas údržby lakovacej kabíny.


  Výrobky:

  PN 36852 – biely ochranný materiál proti nečistotám pri lakovaní – šírka 71,5 cm, 90 m


  Prečo 3M?

  Ochranný materiál 3M™ Dirt Trap™ sa používa pri ochrane lakovacích kabín a povrchov na zníženie množstva nečistôt, prachu a striekancov a na obmedzenie rizika znečistenia lakovaného povrchu. Dodávané dávkovače skracujú dobu potrebnú na údržbu kabíny a znižujú náklady na údržbu. Zdokumentovanú úsporu nákladov možno potvrdiť pomocou nástroja na analýzu nákladov. Tento ochranný materiál možno použiť ako dočasnú ochranu povrchu vnútri aj mimo kabíny. Materiál je k dispozícii v rôznych šírkach. Ochranný materiál je k dispozícii aj v sivej farbe na použitie na podlahu.

 • Ochranný materiál je ideálny na ochranu povrchov a na udržiavanie čistoty. Používa sa hlavne na podlahy namiesto papiera alebo lepenky, ktoré vyžadujú použitie maskovacej pásky (na uchytenie na podlahu alebo podklad) a ktoré môžu predstavovať riziko zakopnutia.


  Výrobky:

  PN 36852 – Biely zachytávač nečistôt Dirt Trap 71,5 cm


  Prečo 3M?

  Ochranný materiál na ochranu kabíny a povrchu obmedzuje množstvo nečistôt, prachu a striekancov a súčasne urýchľuje a uľahčuje výmenu pomocou samolepiaceho systému, pričom vďaka dodávanému aplikačnému nástroju znižuje náklady na servisné práce. Zdokumentovanú úsporu nákladov možno potvrdiť pomocou nástroja na analýzu nákladov. Tento ochranný materiál možno použiť ako dočasnú ochranu povrchu vnútri aj mimo kabíny. Materiál je k dispozícii v rôznych šírkach. Ochranný materiál je k dispozícii aj v sivej farbe na použitie na podlahu.

 • Neorganické povrchy: kovové povrchy, ktoré sú eloxované, ale nie sú nalakované ani ošetrené základným náterom.
  Organické povrchy: po nanesení laku alebo základného náteru, ale však finálneho náteru.


  Prečo 3M?

  Filtre, ktoré znižujú počet častíc spôsobujúcich jamky a iné dutinky. Filtre sú prispôsobené konkrétnym pigmentom.
  Zlepšené zachytávanie nečistôt, vyššia filtračná kapacita, kompatibilita so širokým spektrom chemických látok.
  Väčší povrch, dlhšia životnosť filtra, menej časté výmeny filtra, menej odpadu.
  Vyššia účinnosť, menej opráv z dôvodu nečistôt, minimalizácia prestojov.

 • Nanášanie striekaním je technika, ktorá zahŕňa rozprašovanie náteru (laku, farby, ochranného náteru a pod.) na povrch s pomocou nástroja. Najpopulárnejšie typy zariadení využívajú na rozprašovanie a nasmerovanie čiastočiek náteru stlačený plyn, zvyčajne vzduch.


  Výrobky:

  Ochrana dýchacích ciest (napr. S-657, BT-30, V-500 alebo systém Jupiter, verzia IS)


  Prečo 3M?

  Systémy ochrany dýchacích ciest so stlačeným vzduchom zaisťujú účinnejšiu ochranu dýchacích ciest a tepelnú pohodu pracovníkov a tým zvyšujú ich výkonnosť.
  Ochranné odevy na lakovanie 3M obsahujú priedušnú vrstvu SMS.
  Postroje 3M chránia proti pádu, ponúkajú maximálne pohodlie, voľný pohyb a jednoduché použitie s inováciami, ako je D-krúžok alebo otočné nastavenie dĺžky pásku.


Montáž/spájanie

Po vykonaní jedného z predchádzajúcich postupov sa podklady/prvky spoja. Spoj môže byť mechanický (nity, skrutky), ale aj zváraný, lepený, tmelený, tepelne spracovaný atď.


Finálna povrchová úprava

V ďalšom kroku sa takmer hotový výrobok utesní, označí, prispôsobí, vyleští a ak sa vyskytli nejaké výrobné chyby, tak aj opraví.

 • Utesnenie exteriéru/interiéru lode

  Po zmontovaní a zlepení lode treba utesniť plochy na trupe, palube, okolo okien a doplnkov, ktorými by mohla preniknúť voda. Na tento účel sa často používajú tmely.  Prečo 3M?

  Polyuretánový lepiaci tmel 3M™ 5200 je najlepší tmel na lode s veľmi vysokou mechanickou pevnosťou, úspešne používaný už 50 rokov a známy svojou účinnosťou a spoľahlivosťou. Obmedzenie alebo zabránenie presakovaniu a prepúšťanie vody v dôsledku osvedčených receptúr výrobkov 3M (predĺženie pri pretrhnutí, pevnosť v ťahu, nulová pórovitosť). Hybridné lepiace tmely 3M™, napríklad 4000UV, pomáhajú brániť žltnutiu, bielemu zákalu a praskaniu spôsobenému dlhodobým vystavením účinkom UV žiarenia.

 • Brúsenie 61-5002-8408-8
  Brožúra: brúsne kotúče pre oscilačné brúsky
  elektrické náradie, brúsny materiál a príslušenstvo 3M: 61-5002-8217-5
  Kotúčové valce s fóliou 3M Trizact Finesse-it 61-5002-8411-4
  Leštiace podložky 3M Finesse-it: 61-5002-8340-5

  Brúsenie: 61-5002-8408-8
  Brožúra: Brúsne kotúče pre elektrické oscilačné brúsky
  Elektrické náradie, brúsne materiály a príslušenstvo 3M: 61-5002-8217-5
  Kotúčové valce s fóliou 3M Trizact Finesse-it 61-5002-8411-4
  Leštiace podložky 3M Finesse-it: 61-5002-8340-5


  Prečo 3M?

  Široká škála technológií a riešení
  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoko kvalitné výrobky. Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady

 • Odstránenie kazov v laku z finálneho náteru pomocou brúsnych kotúčov s jemnou zrnitosťou (P600 – P3000) (odstraňovanie dutiniek, škrabancov, prachu, nerovných línií laku a „pomarančovej kôry“) a následné vyleštenie do lesku leštidlami a pastami pomocou penových alebo vlnených podložiek.


  Výrobky:

  Finesse-it™ – leštiace výrobky
  Trizact™ – brúsne kotúče, príprava na leštenie
  Perfect-It™ – leštiace peny a podložky
  3M Elite Mini Orbital – malé oscilačné brúsky na povrchovú úpravu laku


  Prečo 3M?

  Inovatívne riešenia, ktoré znižujú alebo eliminujú potrebu opráv laku
  Vysoká kvalita výrobkov zaisťuje veľmi dobré a konzistentné výsledky v krátkom čase alebo pri menšom počte úkonov. Výrobky s jednoduchým používaním, ktoré nevyžadujú veľa skúseností.
  Znížená spotreba brusiva a nižšie výrobné náklady. Skupiny výrobkov určené pre mnohé druhy náterových hmôt (laky 2K, laky 1K, bezfarebné laky, laky PU, jednovrstvové laky).

 • Na povrchovú úpravu lakov alebo kompozitných materiálov odporúčame používať systém Perfect-It ™ EX na dosiahnutie dokonalého lesku. Používa sa s brúsnymi kotúčmi Trizact™ (1500, 2000, 3000, 5000), Perfect-It™ a Trizact™ ponúka zákazníkom najrýchlejšiu povrchovú úpravu s najvyššou kvalitou a jednoduchým čistením.


  Prečo 3M?

  Brúsne materiály 3M™ Trizact™ sa používajú na odstránenie kazov v laku a na povrchové úpravy laku, čím sa skracuje proces leštenia. Brúsivá pozostávajú z presne tvarových trojrozmerných ihlanov, rovnomerne rozmiestnených na povrchu kotúča. Pri opotrebovaní ihlanov sa odhaľujú nové ostré povrchy. Systém 3M™ Perfect-It™ je navrhnutý tak, aby poskytoval optimálny výkon v spojení s systémom Perfect-It™ EX. Odstraňuje z lakovaných povrchov stopy po leštení, a to aj z tmavých lakov. Rýchloupínací adaptér 3M™ uľahčuje výmenu podložiek.

 • Všeobecné použitie: Odstraňuje škrabance spôsobené brúsnym papierom so zrnitosťou 800. Gélový náter na použitie pri formovaní: odstránenie kazov a škrabancov od brusného papiera, vyhladenie povrchu. Finálna úprava: Odstraňuje škrabance od brúsneho papiera a zanecháva lesklý povrch v jedinom kroku, najmä na bielom gélovom nátere.


  Výrobky:

  Brúsna pasta 3M™ Perfect-It™ na gélové nátery, ktorá je k dispozícii v nasledujúcich


  Prečo 3M?

  Rýchlejšie odstraňovanie kazov, vyššia účinnosť pri laminovaní aj pri finálnej úprave (biely gélový náter)
  Inovatívne zloženie na zaistenie vysokého lesku, mnohé povrchy nevyžadujú žiadne ďalšie leštenie
  Dlhodobejšia vlhkosť, ktorá prináša nižšiu spotrebu (nižšie náklady), ľahšie čistenie a menšiu prašnosť, prevádzka pri vyšších teplotách.
  Doplnkový systém na finálnu úpravu gélových náterov Perfect-It™ EX určený pre segment opráv lodí (obsahuje mydlo, vosk a jednostupňové leštenie + voskovanie).

 • Hlavné osobné ochranné pracovné prostriedky používané v námornej doprave a v segmente špeciálnych vozidiel.


  Prečo 3M?

  Bezpečnostné okuliare 3M ponúkajú tú najlepšiu ochranu proti zahmlievaniu na trhu.
  Postroje 3M chránia proti pádu, ponúkajú maximálne pohodlie, voľný pohyb a jednoduché použitie s inováciami, ako je D-krúžok alebo otočné nastavenie dĺžky pásku.

  Náš sortiment výrobkov na ochranu sluchu zahŕňa rôzne protihlukové zátkové chrániče, ktoré sú jednorazové a aj opakovane použiteľné. V prípade OOPP 3M je zaistená kompatibilita všetkých súčastí.

Skladovanie a preprava

Poslednou fázou je zaistenie povrchu, balenia a príprava na prepravu alebo uskladnenie v sklade. Každý výrobca chce zabezpečiť, aby sa jeho výrobok dostal k zákazníkovi v nezmenenom stave.

 • Všeobecné osobné ochranné pracovné prostriedky

  Hlavné osobné ochranné pracovné prostriedky používané v námornej doprave a v segmente špeciálnych vozidiel.


  Prečo 3M?

  Bezpečnostné okuliare 3M ponúkajú tú najlepšiu ochranu proti zahmlievaniu na trhu.
  Postroje 3M chránia proti pádu, ponúkajú maximálne pohodlie, voľný pohyb a jednoduché použitie s inováciami, ako je D-krúžok alebo otočné nastavenie dĺžky pásku.

  Náš sortiment výrobkov na ochranu sluchu zahŕňa rôzne protihlukové zátkové chrániče, ktoré sú jednorazové a aj opakovane použiteľné, a mušľové chrániče sluchu. Ochranné prilby 3M možno používať s ochranou zraku a sluchu.